Николай Димитров е концесионер на плажа в бургаския квартал Крайморие. Убеден е, че държавата може да направи още, за да помогне на туристическия бранш и сега е времето да се изготви стратегия за Сезон 2021. Интервю на Gramofona.com

Г-н Димитров, Сезон 2020 беше доста особен за хората в туристическия бранш. Каква е равносметката Ви като концесионер на плаж?

Лятото беше по-благосклонно към плажовете и курортите по Южното Черноморие, защото тази година беше много по-осезаемо присъствието на българските летовници. Някои от сънародниците ни наистина предпочитат нашето море, макар че има колеги, които с поведението си отблъскват хората. Има обаче и много колеги, които наистина работят и влагат не само парите си, но и душата и сърцето си в работата.

Радвам се, че тези усилия бяха оценени от хората. Нескромно ще прозвучи, но и в Крайморие хората разбраха, че нещата се случват. Вярно е, че не можем да угодим на всички, но в крайна сметка ние спазваме едно основно правило - животът и здравето на нашите гости са на първо място, след това гледаме да осигурим и техния комфорт. Не случайно ние сме първият, а за сега и единствен плаж, който е сертифициран като достъпен за хора с увреждания.

Тази година към бранша имаше доста изисквания, които увеличиха разходите. Успяха ли да „Ви излязат сметките“ в края на лятото?

Реалният приход лично при мен е 30 до 40% по-нисък. Плажът беше пълен, но хората основно ползваха безплатните зони. Важно е да се отбележи, че тези зони са част от нашата отговоронст. Там има спасители, почиства се. В интерес на истината имхме случаи, при които летовници искаха да са в платената зона, защото в нея има отстояние, спазва се дистанция и хората се чувстват по-спокойни. Помните, че в началото на сезона се поиска от нас да наредим чадърите и шезлонгите на по-голямо отстояние. Така ги намалихме с около 20-25%.

Отделно Министерството на туризма разработи план за безплатни или по-евтини чадъри и шезлонги. Радвам се, че от Министерството ни чуха и не ни задължиха те да са напълно безплатни. Това няма как да се случи, защото ако чадърите и шезлонгите са напълно безплатни, на нас няма как да ни излезе сметката. Всеки един от нас, наемателите и концесионерите, има задължение да осигури спасители, медицински екип, почистване, касиери. За нас това е най-големият разход, а не наемната цена. Ние имахме възможност да предложим по-ниски цени, а Министерството ще ни приспадне процент от наема догодина.

Т.е. тази година не получихте намаление?

Всички колеги платихме 100% от концесионната си такса. Платихме пълна цена, а намалихме платените си зони.

Как ще работите през следващия сезон, по всичко изглежда, че и 2021 година ще премине под сянката на Covid?

Подготвяме серия от предложения към Министерството на туризма. Една от идеите ни е, ако задължението за по-голямо отстояние между чадърите и шезлонгите остане, да се увеличи платената зона, вместо търговската. Тази година ни позволиха да увеличим с 2% откритата търговска площ. Почти никой от колегите не се възползва, защото това изисква инвестиции, а ние не сме сигурни какво ще се случи догодина и ще имаме ли право да работим с новата търговска площ.

За това е по-добре да се увеличи зоната, в която можем да разполагаме чадъри и шезлонги, вместо търговската. Моето виждане е, че трябва да се отпуснат от 5 до 8%, в зависимост от плажа. Така реално ние ще бъдем по-полезни и на летовниците, а и ще се избегнат злоупотребите, с които някои колеги се изкушиха това лято.

Някои от колегите Ви обвързват ползването на чадър и шезлонг с покупка, поставят ги в територията на заведенията.

Това не е редно. Много хора се почустваха излъгани и в летовниците остана неприятно усещане. Аз открито заявих какви са условията на плаж Крайморие. Ясно казах, че чадъриге и шезлонгите струват по 5 лв., но никой не начислява такса шалте или пък е обвързвал ползването на чадъри и шезлонги с покупката на напитка. За това е и по-добре от Министерството да ни позволят да работим така, да имаме по-голяма платена зона докато е Covid вълната.

Това са неща, които ще работят на малките, т.нар. градски плажове, които това лято бяха пълни. Какво се случва с големите плажни ивици по големите курорти, като Слънчев бряг, например?

В Слънчев бряг сезонът наистина беше плачевен за всички. Почти никой не изкара пари. Това е огромен комплекс и няма как само българските летовници да компенсират недостига на чуждите туристи. Министерството на туризма трябва да разговаря с браншовете и да се излезе с обща позиция за следващото лято.  Трябва обща концепция и сега е времето тя да се направи.

Ако не излезе ваксина или лекарство, което да ефикасно, то една от най-простите мерки, които може да се набележи е в Слънчев бряг хотелите да приемат хора, които са преболедували коронавируса. Там климатичните условия са много добри за хора с дихателни проблеми, а вече има хотелиери, които са готови да направят това.

Другото, което е работещо, но не само на приказки, а реално да се напрами – държавата трябва да се разбере с големите туроператори и да поеме част от разходите по докарването на туристите. Това лято реално нищо не се случи, много късно одобриха тези субсидии от 35 евро за седалка в самолета. Големите плажове не могат да се напълнят, докато не се напълнят хотелите към тях. Просто държавата трябва да подходи отговорно към тях.