Любомир Атанасов е сред най-успешните пловдивски предприемачи. Той е участвал в създаването и разработването на повече от 10 бранда, сред които дигитална агенция SEOMAX и Internet Media Group, където е управляващ партньор. Магистър по финанси и икономика, на 38 години с две деца. Казва за себе си, че е реалист. Организатор е на конференциите Digital4, сред които и Digital4Burgas. От кухнята на IT сектора и бизнеса, разказва в интервю за Gramofona.com!

 

В продължение на два дни се срещате с представители на бизнеса от Бургас и региона. Какъв анализ си направихте, има ли развит бизнес в Бургас?

- Смятам, че има добре развит бизнес в едни сегменти, а в други - се развива по-бавно. Да вземем за пример онлайн търговията, която в този регион е по-слабо развита. Тук има както големи онлайн търговци, така и ентусиасти, които искат не само да продават, а да го превърнат в бизнес. Виждаме, че IT сектора в региона се развива добре – според проекти, с които имах възможността да се запозная в настоящата и следващата годината ще бъдат построени сериозни пространства в негова полза. Индустриален логистичен парк - Бургас също се развива много добре и активно работи в тази посока. Така че, след година предстои да видим голям напредък в дигиталната икономика на Бургас.

Конференцията, която организирате, по какъв начин помага на бизнеса да се развива?


- Ние помагаме многоточково. Конференцията като цяло е повод хората да се съберат и да се срещнат с други хора, с които имат общ интерес. Тя е място, което събира еднакво мислещи хора, които искат да правят бизнес, да се развиват в онлайн пространството и да се запознават с други предприемачи и дори с работодатели, защото тук са и собствениците на не малко бизнеси. Разбира се, няма как да не посочим и възможността да се научи нещо ново. Все пак конференцията, не е университет, за да ни обучава. Идеята й е да отвори съзнанието в дадена посока, а след това сам да търсиш информация и да надграждаш. Ключови за бизнеса са контактите и създаването на нови партньорства и приятелства. Мога да дам реален пример. В Пловдив, когато стартирахме преди 8 години, две момчета се запознаха на нашата конференция и в момента са най-бързо развиващата се компания в региона, продавайки в 28 държави. Ето това е същността!

 

Вие сте първият, който започва да организира подобни конференции извън София. Как дойде искрата за това?


- Правех обучения по IT, имахме академия в Пловдив и аз, развивайки себе си, ходех често в София, за да посещавам различни конференции. В един момент като всеки, който иска да допринесе за собствения си град, реших да направя такава конференция. Поканих гости, в началото бяха много скептични, но в един момент нещата се случиха. Интересът към събитието ни се засили в Пловдив и втората година започнах да мечтая, какво ли ще е кметът да дойде да уважи събитието ни, или пък представители на Google да бъдат наши лектори, все пак е Google е гигант! Все пак нещата се случиха и през 2017 година и представители на Google и кметът бяха на конференцията в Пловдив. Продължихме да мечтаем и хората, виждайки това непорочно желание да развиваме и да подобряваме икономиката, да създаваме бизнес, започнаха да ни канят в техните градове. Стъпихме във Варна, после в Бургас... В Бургас сме за четвърта поредна година, не е лесно, но не се отказваме. Последваха София, Русе, Стара Загора и миналата година дойде моментът, в който решихме да направим нещо като тур в 10 града на страната и дори извън нея. Планираме за Атина и за Истанбул първи събития. Една мечта се превърна в реалност и затова много ме пали идеята да продължавам!

 
Истанбул и Атина, там каква ще бъде насочеността?


- Ние сме непознати в тези големи мегаполиси, но основната ни мисия е да представим българския бизнес там и да привлечем работа за него. Смятаме да организираме конференциите с ограничен брой компании и да се опитаме да направим бизнес мачмейкинг. Ние имаме опит в работата с организации, фондации, асоциации, с местните браншови организации и чрез тях ще привлечем местния бизнес да се запознае с родния. Реално мисията ни е да помагаме на българския бизнес да се развива навън и да е по-успешен.


Преди да започнете да правите тези конференции, създавате платформата Internet Media Group. Какво се случва там?


- Internet Media Group има две основни направления – медии и събития. Портфолиото ни се състои от 9 нишови онлайн медии и списания, които създават специализирано съдържание, чрез което помагат на своите читатели да надградят и обогатят своите знания и умения. Събитийният ни календар се състои от над 30 бизнес събития и изложения, специализирани в ключови сектори за икономиката ни като фармация, ритейл, дигитализация и ИТ, човешки ресурси, мениджмънт, маркетинг, агро и др. Към днешна дата сме не малък екип, а събитията са причина да продължаваме да помагаме и да събираме бизнеси. Моят опит и всичко, което управлявам и създавам е от практиката. Няма нещо, което да не ми е минало през ръцете. Затова лекторите, които каним са практици. Те идват да помагат, да развиват и да споделят нещата, през които са минали. Защото виждаме разминаването между училище, образование и бизнес. Тази дупка се опитваме да запълним с качествено съдържание.