Арх. Петко Йовчев беше единственият представител от Бургас в делегацията, която посети Катар и от която последваха две министерски уволнения. В екслузивно интервю пред Gramofona.com известният архитект разказа за посещението в източната страна, както и за причините за скандала.
(втора част)
- Много български бизнесмени се включиха в делегацията до Катар. За Вас лично каква беше ползата от това пътуване?
- За мен – по отблизо успях да се запозная с устройството и начина на действие на една сравнително малка, но богата държава. Интересите на нейния бизнес и нейното правителство. На фона на нашата представа за арабския бизнес като по- муден и по- бавно сработващ, това, което се случва в момента в Доха и околностите й като строителство и разработка на нови трудни проекти, е впечатляващо. Основно нещата са ориентирани към Световното през 2021 година, което е много сериозно предизвикателство към тяхната организация. То не представлява финансов проблем, то представлява по- скоро организационен проблем, защото държавата е много малка като територия.
Това, което видях е, че добър бизнес и добро развитие може да се прави и въпреки природните дадености. 100% от територията на емирството е пясък и пустиня. От нея се отнема и се благоустроява, за да се обитава. Ако ме питате дали тази държава има перспектива да стане туристическа дестинация- аз съм скептично настроен. Ако приемем, че подходящото време за туризъм е сега, в момента, защото след няколко месеца жегата ще е непоносима- то сега нямаше никой.
- Може би стандартът е много висок и за
това?
- Не, стандартьт не е висок. В никакъв случай не е многократно по- различен от България. Съвсем близки са нещата. Емоцията от това да почиваш на това място обаче не може да бъде запълнена само от екзотиката на държавата. Трябват природни и културни дадености- но това е събрана култура, а не налична на място. Има интересни неща, но те са единични. Може би ще бъде интересна бизнес дестинация. Направи ми впечатление, че голяма част от високите сгради в ситито са необитаеми. Чакат евентуално някога да се случи нещо, за да се напълнят.
Разликата между тази арабска държава и другите е фундаментална- като чистота, подреденост и култура. Просто в това отношение стандартът е много висок и надминава някои от европейските стандарти. Личи си, че това, което се прави, е съвсем ново. Преди 15 години това е било пустиня. Новото през моя поглед е, че няма благоустройствена тъкан отпреди. Строителството не е стъпило на някаква традиция. Прави се изцяло наново. От гледна точка на перспективи- като икономика и политика- перспективите са доста добри. Това не е голяма държава, тя не може да търси за партньори най- големите държави, но може да търси държави от нашия размер, чрез които да търси и достъп до европейските пазари.
За тях не би представлявало проблем да ни подпомогнат на базата на взаимна изгода. Да подпомогнат инвестиционния климат в държава като България, в която, като се налеят 10-15 млрд., се усеща сериозно. В тази връзка портфейлът на „Катар инвестмънт ауторитис” е 800 млрд. евро. Става въпрос за тяхната, така да се каже, "Агенция за държавни инвестиции". Така че аз категорично приветствам политическата ориентация на кабинета да контактува с такива държави. Това е перспективно. Аз лично бих помогнал да се продължат част от нещата, които се случиха в Катар и при предстоящото посещение на катарска делегация в България.