Николай Тишев е на 44 години от Бургас. Завършва средно образование в АЕГ „Гео Милев”. Висше образование придобива в Стопанска академия „Д. А. Ценов“ в Свищов, специалност „Финанси” и „Застраховане”. Работил е в „СОМАТ”, а след това беше директор на Пристанище-Бургас. Народен представител, женен с 2 деца. Кандидат за кмет на община Бургас от ПП БСП. Интервю на Грамофона нюз Николай Тишев.

Г-н Тишев, посочете поне две причини, заради които решихте да се кандидатирате за кмет на община Бургас?

-  Причините са много, но една от основните е, и ние от БСП отдавна сме го заявили, че Бургас има нужда от нов тип управление, нов модел на управление, което да превърне Бургас от град, който не дава големи перспективи за развитие, в град на растежа. Управление насочено към гражданите, към решаването на техните реални проблеми. Най-големият „капитал” на Бургас са хората, а огромният потенциал на бургазлии остава неизползван.

Готов ли сте с предизборната си платформа и кои са основните акценти в нея?

-  В продължение на близо година ние от БСП представяхме пред гражданите на Бургас своите основни приоритети за развитието на града ни под формата „Визия за Бургас“. Нормално е тези приоритети да са в основата и на платформата ми за местните избори.

Така че да – готови сме с предизборната програма в по-голямата й част. Акцентите могат да се търсят в 5 основни направления: икономическо развитие на града, вкл. благоустрояване, което да способства това развитие; социален пакет, образование и здравеопазване; обществен ред и сигурност; нова интелигентна транспортна система. 

Ако спечелите изборите, какво първо ще направите за развитието на община Бургас?

-  Ще приложим мерки за повишаване на доходите в общината плюс стимулиране на заетост за висококвалифицирани специалисти. Това включва нов подход към инвеститори и работодатели на територията на Община Бургас, привличане на бизнес, който иска да инвестира във високотехнологични производства. Въобще всичко това, което в момента местната власт не прави.

Кои според Вас са сериозните проблеми в града и съставните селища?

-  Много са, но един от тях е неравномерното развитие на града ни. Практика на настоящата местна власт е да съсредоточава ресурс основно в централна градска част, докато комплексите, кварталите и селата остават в незавидно състояние.

Голям проблем е и пътната инфраструктура. Например главната улица на Сарафово в посока от центъра на север е изключително амортизирана, на места няма тротоари -  автомобили, велосипедисти, пешеходци, майки с колички се движат по платното. И това е в Сарафово, представяте си състоянието в другите квартали и селата.

С какво Бургас превъзхожда останалите градове в страната?

-  Бургас е естествен коридор между Изтока и Запада. Ние имаме цялата необходима транспортна инфраструктура /летище, пристанище, магистрала, ж.п./. Това е отлична основа за развитието на града. В Бургас все още има повече хора в трудоспособна възраст в сравнение с 80 % от останалите областни центрове. Не бива да забравяме и туризма.

Само преди месец обявихте в Бургас, че ще работите здраво за привличането и оставането на младите хора в града. Какво ще направите, за да постигнете намерението си?

-  За да остане един млад човек в града, след като завърши образованието си, той трябва да има перспектива за професионално развитие, както и стимули да създаде семейство и се установи трайно в Бургас. За икономическото развитие и повишаването на доходите вече стана дума.

В социалния пакет на „Визия за Бургас“ сме предвидили: намаление на таксата за детски градини; финансови и нефинансови стимули за всяко новородено дете на работещи и осигурени родители на територията на общината /еднократна помощ от 1 000 лева, бебешка кутия с всичко необходимо за първите месеци на детето, намалени местни данъци на родителите с деца до 18 години/; платени стажове за завършили висше образование бургаски младежи в общинската администрация и общинските дружества.

Според вас какви са слабостите при управлението на настоящия кмет на община Бургас?

-  В отговора на предишните въпроси вече посочих немалко слабости при управлението на Община Бургас. Но има и нещо, което задържа развитието на Бургас - целият административен капацитет на общината е съсредоточен в процеса на усвояване на европейско финансиране и реализирането на инфраструктурни проекти с евро-фондове.

Това финансиране създава временна заетост, а изградената инфраструктура не носи добавена стойност. В същото време Общината не работи по привличането на големи стратегически инвеститори, които да вложат средства в производствени мощности и така да осигурят перспектива за 50-60 г. напред. Това ще е в огромна подкрепа и за местния малък и среден бизнес. Вижте какво правят Пловдив и Стара Загора! Бургас има много да учи от тях.