Живко Табаков - кандидат за общински съветник в Бургас от Реформаторски блок: Бюлетина № 33, Преференция №3
Живко Табаков е роден в Бургас през 1977 г. Завършил е „Управление на хотели и ресторанти“, „Туризъм“ и „Международен Бизнес“. От 1998 година работи в сферата на туризма. Управлявал и консултирал редица успешни компании. Съветник в Политическия кабинет на министъра на туризма – Николина Ангелкова. Член на Съвета на директорите на „Слънчев бряг“ АД. Заместник областен координатор и общински председател на „Движение България на гражданите“ – Бургас. Кандидат за общински съветник от листата на Реформаторския блок.
Г-н Табаков, Вие сте експерт в сферата на туризма. Какви политически решения са необходими, за да се стимулира развитието на туристическата индустрия в Бургас?
- Когато говорим за туристическата индустрия като един от водещите приоритети на Бургас, трябва да знаем, че това означава много по-висок процент от бюджета на общината да бъде отделян за инвестиции в туризма. Като казвам инвестиции, имам предвид най-вече рекламна политика в международен план, която да се провежда от местната власт, а отговорността за това за да се носи от ресорен заместник-кмет. Това е политическо решение, което трябва да бъде взето още в началото на следващия мандат и постигането на което ще бъде основната ми задача като общински съветник.
Какво ще спечелят бургазлии, ако местната политика бъде приоритетно насочена към развитието на туризма в града?
- Превръщането на туристическата индустрия в основен приоритет за Община Бургас означава да се промени икономическата ос на града. Да не забравяме, че само преди 20 години Бургас беше индустриален център, в който функционираха няколко големи и тежки производства. Насочвайки икономиката на града към туризма, ние ще развиваме и сектори като селското стопанство, леката промишленост, сферата на услугите и търговията. Това са все отрасли за малкия и средния бизнес, които ще създадат реални работни места за бургазлии. Както казах и преди, и в момента водя разговори с голям инвеститор, който има желание да изгради увеселителен парк от типа на „Дисниленд“. Подобна инвестиция наистина би имала решаващо значение за развитието на града и за превръщането му в емблема на българската туристическа индустрия.
Бургас има ли реални шансове да стъпи на международните туристически пазари и да се конкурира с вече утвърдените от години като туристически дестинации европейски градове?
- Бургас може да търси активно туристически пазари и да изгражда собствена рекламна политика, подобно на градове като Барселона, Рим и Атина. Този подход може и трябва да се принесе и в Бургас.
Имате ли вече конкретна стратегия за постигането на тези амбициозни цели?
- Разбира се, че имам. Бургас трябва да се рекламира активно на пазарите на близките до нас държави, защото достъпът до тези туристи е по-лесен. Трябва да мислим над държавната политика и да налагаме града си като самостоятелна туристическа дестинация най-вече в Русия, Румъния, Сърбия, Македония, Чехия, Полша, Унгария и Словакия. България има традиции по отношение на тези туристи, което е добра предпоставка за нас. В същото време не бива да забравяме важни пазари като Казахстан, Азербайджан и Молдова, в които има платежоспособни туристи.
Големите туристически дестинации целогодишно разчитат на туристи от цял свят. Бургас може ли да се превърне в техен реален конкурент?
- За да имаме ефективно развитие, трябва да създадем общ туристически продукт, заедно с градове от съседните ни държави. В този смисъл една от целите ни трябва да е да се възползваме максимално от близостта си с Истанбул. Този град е посещаван от милиони туристи от цял свят и сам по себе си ни дава възможност за достъп до огромни туристически пазари. Трябва да знаем, че туристите от далечните дестинации идват, за да видят повече от една страна в съответния регион. Затова взаимодействието ни с Истанбул е от ключово значение за развитието ни като целогодишна туристическа дестинация.
Кои туристи биха запълнили нишата през зимния период и могат да превърнат Бургас в предпочитана целогодишна дестинация?
- В краткосрочен план трябва да изградим дългосрочна стратегия за привличане на туристи от далечни дестинации като Китай, Индия и Южна Корея. Тези пазари са от огромно значение за нас, защото ще ни позволят да развиваме града си като целогодишна туристическа дестинация. Този тип туристи не се интересуват от морския туризъм, а от начина ни на живот и културата ни. Например пиковите периоди за пътувания на индийските туристи в Европа са от април до юни и от октомври до януари. Това означава, че ако успеем да ги привлечем в нашия град, автоматично ще удължим туристическия сезон с поне четири месеца. Това са платежоспособни и корпоративни туристи, които харесват обиколните турове. Бургас може да стане основен център за привличането им в България и за организацията на пътуванията им по Черноморието и във вътрешността на страната.