Радосвет Радев е български журналист, собственик и изпълнителен директор на Дарик радио. Член е на Управителния съвет на Българската стопанска камара и основател на единственото в България, инициирано от частна медия събитие, което помага за развитието на съвременното изкуство.

И тази година – деветнайста поред - Дарик радио покани 14 талантливи и разностранни художници на пленера "Звук и цвят". По традиция той се провежда в края на лятото.  Любителите на изобразителното изкуство могат да разгледат 40 платна на известни български художници, които ще останат до началото на октомври в културен център Морско казино. Блиц интервю на Gramofona.com с Радосвет Радев.

 

Г-н Радев, трудно или лесно организирате почти четвърт век събитието, което събира едни от най-известните български майстори на четката?

-  Във всички случаи има трудности, но след толкова дълъг живот на пленера,  те са  все по-малко. Голяма част от тях са ясни, автоматизирани и логистично подредени. В действителност най-голямата трудност може да бъде показана в онази много тънка и човешки важна селекция на хората.

Този пленер винаги е бил сблъсък и симбиоза между поколенията. В днешния свят, когато генерационните разлики са чудовищно големи -  деца с родители не си говорят, се опитваме в нещо толкова конкурентно, каквото е изкуството, да направим възможното хора от различни поколения да работят заедно.

Да пият, да пеят заедно, да си пречат или да си помагат и в действителност  това е сложното - как да подберем съвместими помежду си хора, как да бъдат те достатъчно интересни и за едните, и за другите, но това е естетска трудност. Прекрасно е!

А защо го правите?

-  Още не знам отговора. Тръгна абсолютно спонтанно. Може би това е едно от малкото на брой  ирационални неща, които съм правил в живота си. Повечето неща винаги ги подреждам, анализирам, осмислям.

И поради начина, че май се случва добре, това започва да става някакъв особен вид тежест и отговорност - да направиш следващото по-добро от предходното, продължавайки да търсиш отговора.

Какви награди през годините сте получавал за пленера?

-  Големите оценки бяха за мен досегашнитеизложби в Лондон, Виена, Братислава, сега ни предстои в Париж. По всички оценки това в момента е една от големите частни колекции на съвременно българско изкуство в страната.

Кой е любимият Ви автор?

-  Никога няма да ви кажа кой е той!

А какво е за Вас изкуството?

-  Пораснал съм с музиката, текста, естетиката в изящните изкуства. В действителност лаконичният отговор е, че за мен  в този безумно натоварен 21 век и моя собствен живот - тези ми слабости и увлечения са моите санаториуми. Там си почивам и събирам енергия, за да бъда утре агресивен там, където това е необходимо. Изкуството не е тази територия, тя ме зарежда, другото ме изпразва.

 

И тази година край морето отново заедно рисуваха и общуваха  Андрей Даниел, Надежда Кутева, Стефан Божков, Нина Ковачева и Валентин Стефанов, Николай Бузов, Стефан Петрунов, Деян Янев и Румен Атанасов.      

Новите попълнения са: Александра Велева, Гергана Минкова и Иван Матеев, а специално за пленера на Дарик пристигнаха в България Кирил Чолаков от италианския град Римини и Феникс Върбанов от Париж.