Исмаил Осман е кмет на община Руен. Днес в населеното място трябваше да се съберат хиляди местни и гости, за да отбележат за поредна година празника на Общината. Заради коронавирусната зараза обаче това няма да се случи. Как се справи администрацията през последните месеци и какво е състоянието на общинския бюджет в момента? Интервю на Грамофона нюз с Исмаил Осман.

Г-н Осман, община Руен също не бе подмината от коронавируса. Какви мерки предприехте, за да не се разпространи сред повече хора заразата?

Годината започна доста трудно както в България, така и в община Руен. Указанията, които бяха спуснати от Националния оперативен кризисен щаб, бяха изпълнени на 100 % в Руен. Съвместно в РЗИ-Бургас издирвахме контактни на болните лица. Съвместно с РЗИ и МВР проверявахме хора, завърнали се от чужбина дали спазват карантините си. Там, където имаше нужда, пръскахме превантивно с необходимите препарати. След като разбрахме, че имаме заразено семейство в село Добромир, напръскахме цялото населено място. Всичко, което е трябвало да се извърши, за да намалим разпространението на заразата, го направихме, даже и отгоре.  

Днес е празникът на Руен, който обаче няма да се проведе. Предвиждате ли да го организирате на по-късен етап?

От 30 години насам, с решение на Общинския съвет, празнуваме последната неделя на месец май. Миналата година направихме изключение, защото на същата имаше европейски избори. Тогава с решение на ОБС изтеглихме празника с една седмица напред. Тази година заради коронавируса няма как да съберем хиляди хора на поляната край Руен и няма как да спазваме всички противоепидемични мерки, спуснати от здравния министър. Поради тази причина се събрахме и решихме тази година празникът не само да го отложим във времето, а директно да го отменим, защото не знаем каква ще е обстановката наесен.

Как повлия коронакризата на бизнеса в община Руен?

Както в цяла България и навсякъде по света, така и бизнесмените в Руенска община пострадаха. Най-много пострадаха обаче собствениците на кафенета и ресторанти. Само до преди десет дни те не можеха да работят. Сега започнаха, но приемат клиенти само отвън. Коронакризата повлия много сериозно най-вече на хората, които работят в градовете или в курортните места като Слънчев бряг, Поморие и Равда.

Предходни години в края на месец май 90 % от капацитета на хотелите бяха запълнени, като обслужващият персонал в тях е предимно от община Руен. В момента има отворени хотели, но те са много малко. Не се знае и кога масово хотелите ще възобновят дейност. Поради тази причина много хора от региона остават без работа.

По разчети на администрацията, какъв е дефицитът в бюджета заради коронавирусната криза?

В сравнение с предходната година имаме 40 % събираемост от данъци и такси, т.е. със 60 % по-малко, което никак не е добре. Ние удължихме срока за заплащане на данъци и такси, като 5 %-та отстъпка при плащане е до края на месец юни. Очакванията ни са към края на следващия месец повече хора да си платят данъците и таксите. Естествено тези от тях, които имат възможност.

Заради по-малките приходи много общини са в трудно положение. Ще разчитате ли на помощ от държавата?

Преди няколко дни финансовият министър Горанов каза, че общините имат пари и че на този етап не е необходимо държавата да ги субсидира. Общините са като едно семейство. В него мъжът и жената работят и получават заплати. Спрямо събраната сума правят план на разходите за месеца. При общините е почти същото. Всяка община получава „заплата” във вид на данъци и такси в началото на годината, след което разпределя сумата през месеците.  

В момента обаче хората нямат пари да си плащат данъците и общината не може да си получи парите, които би трябвало да получи. От тук идва и моментът, че като нямаме пари в общинския бюджет, не можем да правим разходи и влизаме в т.нар. параграф 22.

Нека не забравяме, че когато общините приемат бюджета в началото на годината, те плануват например, че ще имат 2 милиона приходи. Общинските съветници гласуват за какво точно ще изразходи събраната сума. От тези пари се правят примерно 2 милиона разходи – дали за строителство на детска градина, път, или нещо друго.

Ние в момента не можем да съберем тези 2 милиона през месеците март и април, а сме получили само 800 000 лева. При това положение разходите ни автоматично се свиват. Останалите 1 200 000 лева ги нямаме и естествено няма как да ги похарчим.

Продължавате ли да работите по проектите си и може ли да прогнозирате кои ще успеете да завършите?

Рано е да се каже заради приходите, които влизат в общинския бюджет. Към края на месец юни ще стане ясно колко от планираните средства ще постъпят и спрямо тези средства ще преценим кои точно проекти ще отпаднат и кои ще продължим.

Какво пожелавате на хората от община Руен за празника?

В момента най-важно е здравето на хората. Надявам се, че ще справим с всички трудности. Вярвам, че ни предстоят хубави дни!