Инж. Николай Вълчанов е директор на Държавно горско стопанство Царево от 2017 година. Работи в стопанството от 2005 като през годините е бил помощник -лесничей, началник на горски участък и заместник- директор. В Седмицата на гората интервю на Грамофона нюз с инж. Николай Вълчанов.

Инж. Вълчанов, натоварена ли е работата на служителите в горското стопанство в Царево?

-  Работата на служителите в стопанството е доста натоварена предвид това, че горскостопанският план, който е за 10 години, предвижда реализиране на 30 000 плътни кубика дървесина. Освен тях, имаме да изпълним и 11 000 кубика за местното население. Планът включва още залесявания, като на година те са между 4-5 декара.

Какъв е процентът на залесената горска територия към тази година?

-  95 % от горското стопанство е заето от горскодървесна растителност, което означава, че площите, оставащи са залесяване са много малко.

 А какви растителни видове могат да се видят в Царево?

-  Преобладават източният горун и благуна. Имаме черен и морски бор, по-малко се срещат културите от бял бор и дугласка.

Ваши служители поддържат от години в отлично състояние разсадника „Зиркова воденица”.  Вярно ли е, че той е гордостта на стопанството?

-  Разсадникът „Зиркова воденица” е в отлично състояние и на територията му се засаждат много и различни видове. Много сме доволни от отглеждането на арония, годжи бери и туя, като в момента туите ги подготвяме за парково озеленяване на територията на община Царево.

Предходни години в разсадника имаше бум на арония. Какви са очакванията ви през следващите месеци?

-  Точно сега е периодът, в който се обработва аронията. Очакванията ни за след няколко месеца са да имаме в пъти повече арония спрямо предходната година.

На територията на стопанството имате и дендрариум, който стопанисвате от година. Какво планирате да се случи с него?

-  Идеята той да се превърне в място за популяризиране на красотатата и разнообразието на българската флора, продължава да стои на дневен ред. Искаме да го превърнем и в интересен обект за екотуризъм. В момента се изготвя проект, който след това ще се реализира. Надяваме се, че ще успеем да реализираме това туристи, които идват тук, да могат да разглеждат как дървета от Вашингтон, Алжир и бивша Югославия растат на родна земя.

Как им се отразява нашата почва, според вашите изследвания?

-  Видовете, които са в дендрариума са над 137 и действително идват от държави, в които климатът е доста различвен от нашия. Нашите експертизи показват, че видовете се развиват добре на наша почва.

Кой е най-натовареният ви месец през годината?

-  Септември, октомври и ноември са месеците, когато имаме най-много работа. Тогава започва кампанията по раздаване дърва за местното население, а в същото време тече и промишленият дърводобив.

Какви са очакванията ви до края на година?

-  За първото тримесечие успяхме да постигнем необходимите резултати. С екипа си пожелаваме успешна година и пазарът на дървесина да потръгне, защото оттам очакваме реализацията на стопанството.