Инж. Марин Иванов е директор на Дирекция „Управление и стопанисване на общински гори” (ДУСОГ) – гр. Приморско от осем години. Има ли поразени дървесни видове от гъби и корояди? Каква е обстановката с бракониерските набези в последните години? Блиц интервю на Gramofona.com с инж. Марин Иванов.

 

Инж. Иванов, колко проверки в общинските гори на Приморско извършихте от началото на годината?

-  Служителите от дирекцията периодично извършват проверки на поверените им територии, като за това съставят констативни протоколи (с препоръки и срокове за отстраняване). Ако установят нарушение, съставят актове по Закона за горите.

Едновременно с това служители на Регионална дирекция по горите – гр. Бургас също извършват комплексни и тематични проверки в Общински гори Приморско.

С какви проблеми най-често се сблъсквате? Намаляха ли бракониерските набези?

-  Не сме имали сериозни проблеми и бракониерски набези на наша територия. Успели сме да сведем незаконната сеч почти до минимум, тъй като осигуряваме на населението нужното количество дървесина на преференциални цени.

Има ли пострадали дървесни видове от гъбата и корояда на територията на общинските гори в Приморско?

-  Горите на Община Приморско като цяло са в много добро здравословно състояние. До голяма степен това се дължи на факта, че преобладават насаждения с естествен произход. Изкуствено създадените насаждения от иглолистни видове в Общинските гори са малък процент и в тях не се наблюдава сериозно нападение от гъби и корояди.

Всеки четвъртък от седмицата, от ДУСОГ Приморско изпращаме информация до Регионална дирекция по горите – гр. Бургас за състоянието на иглолистните култури.