Инж. Георги Лапчев е единственият кмет-лесовъд в България. В периода от 2001 до 2002 година е старши лесничей в Държавно горско стопанство - село Кости, след което става заместник директор на лесничейството. През 2010 година поема горското стопанството в Царево, а след година става кмет на морския град. Преди ден Лапчев засади няколко фиданки в двора на красивата детска градина „Алек Мак” и подробно обясни на децата как трябва да се грижат и пазят гората. Интервю на Грамофона нюз с инж. Георги Лапчев в Седмицата на гората.

Инж. Лапчев, докато засаждахте фиданки казахте, че човек за да живее добре, трябва да има посадено поне едно дърво в живота си. Спомняте те ли си кога засадихте първото дърво?

-  Не мога да си спомня, но не е било във времето, когато съм бил лесовъд, а най-вероятно - още когато съм бил дете. Със сигурност обаче съм осъзнал живота си, тъй като десет години изкарах в системата на горите и в Седмицата на гората имам много силен сантимент към празника на горските служители.

Този празник е емблематичен за всички лесовъди, защото точно сега е началото и на пролетта, а всички добре знаем, че през април природата вече се събужда. Гората е нещо много важно и трябва да й се отделя особено внимание. Когато бях в системата на горите не можех да разбера защо обществото не иска да чуе горските служители. Скоро дори имах много интересен разговор с колеги лесовъди, затова че горските трябва да започнат да разговарят повече за това в какво се изразява работата им.

Защо избрахте да засадите дървета в детска градина?

-  Отделям специално внимание на детските градини. В цялата община те вече изглеждат по абсолютно европейски начин. „Алек Мак”, където сме сега, покрива всички стандарти както отвътре, така и отвън. Много се радвам, че точно тази детска градина със засаждането на дърветата се превърна в красив парк, в който всички деца ще могат да играят и да се чувстват добре.

Обяснихте на децата, че трябва да пазят гората, а едни от хората, които се грижат за нея са горските експерти. Какво бихте казали на тях?  

-  Истината е, че езикът на горските е твърде специализиран и обществото не ги разбира. Затова те трябва да започнат да говорят и да обясняват на хората защо трябва да се провеждат лесовъдски мероприятия, колко са необходими те за природата, както и това, че не е страшно да има сеч, ако тя е направена по  правилата на лесовъдството.

Връщайки се 50 години назад, можем съвсем спокойно да видим, че нашите планини са били голи чукари, а вижте как изглеждат сега. И това е факт не защото е имало неправителствени организации, които са се занимавали с това да обясняват колко много обичат природата, а защото именно българският лесовъд е провеждал стотици лесовъдски мероприятия, с които е успял да промени целия национален ландшафт.

Как изглеждат българските гори в момента?

-  Ние имаме прекрасни гори, с които спокойно можем да се хвалим.

Липсва ли ви лесовъдската работа?

-  Не е минал ден, в който да не ми липсва.

Какъв трябва да бъде според вас българският лесовъд?

-  Горският лесовъд не бива да се променя, защото времето е показало, че всъщност всичко онова, което е направил до момента, е правилно. Той трябва да си спомни, че гората не е негова, а на обществото. Факт е, че дейността на горската служба в България е на пиедестал, защото сравнявайки се с останалите държави, нищо не ни отстъпва, а напротив- водещи сме в тази част. Бих казал на българския лесовъд: Честит празник! Продължавайте тази нелека задача и малко повече обяснявайте на хората защо сте прави!