След като председателят на ДПС Лютви Местан напусна парламентарната група, още трима депутати се обявиха за независими народни представители. Сред тях е и бургаският депутат Хюсеин Хафъзов. Какво счита за създалата се ситуация в ДПС и какви са отношенията му със съпартийците от Бургаски регион. Това е първото интервю, което Хафъзов дава пред медия след като напусна ДПС.

Г-н Хафъзов, оставате ли независим Народен представител от Бургаския избирстелен район?

-  На този етап категорично и непоколебимо отговарям с „да“, но бих искал да проуча и чуя мнението на колкото може повече избиратели, а това е процес, изискващ време и активна работа. В разговора си с тях ще ми е трудно да споделя болката и огорчението си от всичко случващо се, тъй като аз се сраснах с идеите на ДПС и привикнах към партийния живот. Получавам стотици електронни съобщения и послания в знак на подкрепа. Чуваствам се изключително съкрушен от всичко, което се случва в моята партия и не мога да си дам обяснение за много неща. Взех тежкото решение да последвам идеите на ДПС и да изоставя партията.  За първи път ДПС влиза в разрез с интересите на избирателите си и излъчва неприемливи послания от такова важно естество. ДПС през последните 25 години, а аз от 3 години откакто съм  народен представител, излизаме пред хората в защита на определени ценности, а на този етап наблюдаваме как се предприемат стъпки за промяна на дискурса и базисната ценностна и цивилизационна линия.

Как да кажа на избирателя си до тук бяхме с НАТО и ЕС и оттук насетне ще търсим други евразийски партньори? Те ще ми припомнят как на всички избори и особено на Евроизбори 2014 съм акцентирал върху основната ни теза, че ЕС и НАТО са гаранти за мира и благоденствието в региона, че те са основен наш партньор в усилията ни да съхраним и развием етнокултурните различия. Казвал съм, че не само средствата по европрограмите са жизненоважни за традиционния ни избирател, а възможността да бъдем част от едни исторически значими, грандиозни по своя замисъл цивилизационни проекти. Българските граждани можем да се чувстваме велики именно в рамките на това велико човешко усилие за обединение и просперитет. Като страна трябва да имаме добри политически, икономически и културни връзки с всички страни без изключения. Но когато става дума за национален интерес и бъдещето на страната в переспектива нямаме по-добра и приемлива алтернатива от евроатлантизма.

Коментира се, че декларация на Лютви Местан след свалянето на руския самолет е в основата на разцеплението. Вие подкрепяте ли я?

-  И тук отговорът ми ще бъде категорично и недвусмислено „да“! Тази толкова спорна и предизвикваща вълнения декларация беше съчинена и формирана пред голяма група Народни представители в Народното събрание. Аз лично присъствах на този процес и съм свидетел как Председателят диктуваше и колега набираше текста. Никой не изказа забележка, критика или опасение. Напротив изказахме одобрението си и необходимостта от балансирана политическа позиция. Г-н Местан беше много прецизен в подбора на думи и термини. Редактира текста, премери всяка дума, за да бъде по-обективен и правилно разбран. Текстът е изключително задълбочен и аналитичен. Според мен такава би трябвало да бъде и официалната българска позиция. Не е редно да сме натовска държава и да се държим като ненадежден партньор, който се възползва от сигурността, която му дава Алианса, но не иска да анализира обективно обстоятелствата в геостратегически план и да изрази смело мнението си. Премерената, умерена и национално отговорна позция на ДПС към онзи момент показа, че не сме двулични използвачи на блага, а държавници с характер.  Лично аз виждам три основни пункта в тази политическа позиция, изразена чрез Декларацията. Подкрепяме и възприемаме Натовската позиция по въпроса. На второ място Всички страни сме длъжни да спазваме международния правен ред. И трето-всички страни в конфликта да влязат в диалог, за да се установи взаимния интерес на сътрудничество и мир. Другите точки също са от значение, но това са основните внушения.

Защо декларацията предизвика такъв отзвук?

-  Кой има нещо против тези послания? Питам? Ние ще бъдем ли с ясна завършена и оформена геостратегическа ориентация, или понякога ще шикалкавим, за да са наясно всички наши партньори, че на нас не може да се разчита? Отправям въпрос към всички задочни критици-посочете кое изречение, кое послание, кой смисъл на тази прословута Декларация са неприемливи или несъобразени с националния ни интерес?

Разговаряхте ли вече с останалите си колеги, които останаха в парламентарната група на ДПС?

-  С някои имах възможността да се чуя. За тях само добро, защото няма какво друго да кажа. Изключително съм доволен от отношението им към мен и благодарен, че ме приеха като част от колектива. Подкрепяха ме в трудни моменти, помагаха според компетенцията и възможностите си. Трите години съвместна дейност ме изградиха като политик. Не мога да намеря една лоша дума за тях. Изключително сплотен колектив. Помогнаха ми да се чувствам добре в партията и да свикна с партийните порядки. Имам желание да запазя колегиални, приятелски, ще се поправя-братски взаимоотношения. И когато работихме, и когато се веселяхме, и в извън работно време, когато сме били заедно, се чувствах в средата си. Четин, Хамид, Чобанов с изключителното си остроумие и чувство за хумор, Атаман, Ахмед, Методиев, Ферихан, Невин и въобще всички от групата, са част от моя живот и красиви моменти в партията. Мога да изброя поименно всички колеги от ПГ като хора заслужаващи моето уважение.

Какви са отношенията Ви със съпартийците от Бургаски регион?

-  За Бургаската организация - много добър екип, доказал се в действие. Благодаря на областния председател, на всички общински председатели, на кметовете, на младежите, на всички които ме учиха на политика, а те всички бяха с повече опит от мен. В началото поне. Общинските ни организации в Руен, Айтос, Поморие, Бургас, Карнобат проявяваха изключителна тактичност и съобразителност. А Сунгурларе беше повод за моето политическо кръщене. Много перипетии и изпитания, които ми показаха истинското лице на политиката, на истински приятели и лицемерите...

Политическата некоректност обаче, която се демонстрира с отстраняването на г-н Местан, този политически пуч, няма как да я приема и да бъда част от тази несправедливост. Аз приех да бъда до слабия и отритнатия. В моята култура и възпитание е прието да защитиш правия и слабия каквото и да ти струва това. А като казвам слаб нямам предвид политическа слабост, немощ или допусната грешка, а изолирания и осъдения. Липсата на солидни мотиви при отстраняването на Местан, невъзможността той да се защити и изкаже мнение по-скоро го правят силния и правия. Колеги от структурите лично ми споделиха че това, което се случи в Сараите и начинът, по който се случи ги е обидило и те дълбоко в себе си не го приемат.

Почувствали се оскърбени от унизителното отношение към тях, приложеният натиск и липсата на възможност за широка обществена и партийна дискусия преди взимането на решение. Избирателят ни, който по принцип е достатъчно политически образован, се почувства измамен и предаден, разбра че превратът срещу г-н Местан не е случаен, а предварително замислен подмолен план на геополитически комбинатори, преследващи цели различни от интереса му на европейски гражданин. На принципа „замеря се плодното дърво“ хората разбраха, че той стана жертва на опитите си да реформира партията и да провежда политика, с която да изчисти името от наслоените стереотипи и понякога основателни критики. Електоратът разбра това и застана до Лютви Местан, на когото се възхищавам за смелостта и който ме респектира с политическите си познания и опит.

Говорите с добри чуства за ДПС, но се разделяте с партията. Окончателно ли е решението Ви?

-  Знаете ли, когато говоря за всичко това изпитвам неповторим сантимент и ме обхваща дискомфорт. Ще ми липсват всички приятели в ДПС, но най-вече ми липсва казузата на която се отдадох. По-малко от всички други може би, но и аз се борех за легитимните искания и интереси на избирателите на Движението. Но всеки има някакви граници, които си е поставил и може да понесе. Изглежда че при мен границите са били начертани в съзнанието ми в този вид и стил, които проявих. Това последното за границите го бях чувал от колега депутат с повече опит и стаж в ДПС.

Разбира се, че преди да бъда избран за депутат и по време на пребиваването ми в партията е имало ситуации и политики, които не напълно одобрявам и приемам, но са били от такова естество, че мога да преглътна. Все пак не съм най-умният и знаещият, който да налага волята си. Не съм сам и всички трябва да са съпричастни към изработването на политически позиции и председателят Местан даваше възможност да изразяваме свободно мнението си на Парламентарна група или други партийни мероприятия. Уважавам чуждото мнение и  компромиси от кадрови или политически характер правя, особено ако мнозинството в партийното тяло има такова мнение. Способен съм да се съглася с много нередности и да работя за общия успех, но никой да не очаква конформизъм от мен по принципни, идеологически и цивилизационни теми.

Не мога да се побера в кожата си защо се стигна до тук и кой ще носи отговорност за всичко, което предстои вътре в партията? Защото нали не се съмнявате че всичко случващо се търпи динамично развитие, носещо промяна, надявам се в полза на партията.  Имам какво да кажа по много теми, но ми е трудно да продължа. Моля за извинение и предлагам да продължим друг път.

Не е лесно за преживяване това, което ми се случва. Желая Весели празници на всички сънародници!