Христо Терзиев е председател на спортен клуб „Бушидо“ Несебър и регионален представител на Федерация българско карате Шинкиокушин. Какво е да си съдия и треньор? Труден ли е спортът карате? Интервю на Gramofona.com с Христо Терзиев
Г-н Терзиев няколко пъти сте ставал национален шампион, пети сте на Световно първенство по Ката. Споделете и други ваши титли?
- Състезател бях в миналото, сега съм главно треньор. Повече мога да кажа, че се гордея с успехите на моите възпитаници.
Какви са те?
- Имам двама европейски шампиони в клуба. Единият е Андрей Русев, който е двукратен европейски шампион за кадети и юноши. Другият е старши-треньорът на бургаския клуб „Бургас Дожо“ Лъчезар Димитров, който стана преди седмица европейски шампион за мъже до 22 години.
Как се справят възпитаниците ви, трудно ли им е?
- Не е никак лесно, трудно е. В зависимост от ранга на състезанието една подготовка за него продължава различно. За по-големите състезания тя трае месеци. Като цяло спортът ни е доста труден, защото е свързан с много усилия. Психологически година преди това състезателите започват да готвят.
Тренировките ни са физически доста тежки, свързани са с понасяне на болка, което ни отличава от много други спортове. Общо взето състезателят трябва да е комплексен, да бъде с добре развити силови качества, бързина, скорост и не на последно място-добре развита тактика и техника. Всичките тези много компоненти правят и
подготовката по-сложна.
Разбирам, че тя е доста натоварена. След контузия, участниците отказват ли се или това ги стимулира повече?
- Ако се откажеш, значи не си за този спорт. Обикновенно това ги стимулира, дава им повече енергия да продължат за следващия път. Не е важно само да победиш, а е важно да се запазиш здрав за следващата среща. При нас всички срещи са в един ден, през 20 или 30 минути, при което трябва не само да победиш, но и да се запазиш здрав. Много често се случва най-силният боец получава някаква травма и отпада още на квалификациите или на полуфинал. Така шампион става този, който е по-здрав, въпреки че не е по-техничен. Съумял е да се запази и заслужава да е шампион.
А лесно ли е съдийството?
- Състезателите са се готвили с месеци. Една малка грешка от наша страна означава да плюем на целия им труд.
Случва ли се да допускате грешки?
- Случва се да. Когато има човешки фактор е неизбежно. Единият съдия може да види събитието по един начин, другият съдия по друг. Затова и по време на срещата сме 5 съдии.
Има ли фактор на съдийско предпочитание?
- Има го, въпреки че ние почти на максимум сме се изчистили от това и съдийството ни е много коректно. Костваше ни много години и усилия да го направим, но съдиите успяха да го надмогнат. Правя сравнение с други спортове, където има тотално пристрастие към някого. При нас много рядко може да се случи и то ако срещата върви идеално равностойна.