
Последните няколко години не се появявахте често в публичното пространство. На какво се дължи това?
- Това се дължи на факта, че станах родител и малката Дария обсебва по-голяма част от времето ми, всеки ден съм с нея. Оставил съм бизнес нещата на сина ми, партньори и приятели. Mисля, че е нормално човек на 55 години да си почива вече. Занимавам се с дъщерята и внучките постоянно.
Да ви върна малко в най-силните години на Нефтохимик, когато стадионът беше претъпкан всеки мач. Какво си спомняте от тези времена?
- Това са само много добри спомени, но същевременно много труд, много работа. За да има добри спомени за мен и хората, които бяха в Нефтохимик по това време, за бургазлии и за цялата страна, имаше много къртовска работа. Само с хубаво. Спомените са хубаво нещо, особено ако има положителни емоции. Положителното беше повече от отрицателното. Миналото е хубаво, който няма минало, няма бъдеще, няма настояще.
Тогава не заслужаваше ли Нефтохимик да стане шампион, може би играеше най-добрия футбол в България?
- Периодът 1996-2000 действително играехме най-добрия футбол, бяхме най-добрият отбор, но аз не приех да влизам в договорки. Трябваше един мач дa уговорим, за да станем ние шампионите. Имаше посичане от съдии. На никого не беше приятно, че един отбор, който не е столичен може да стане шампион. Явно пречехме, но така е било писано. Мисля, че постигнахме много. Второто място, двете Купи на Професионалната лига, голмайстор на „А” група, най-резултатно нападение, две участия в евротурнирите. Жалко, че тези успехи секнаха след моето излизане. Това е, което ме боли и често си го мисля.
Защо се стигна до раздялата ви с Нефтохимик?
- Защото в един момент се оказа, че с Митко Събев имаме съвсем различни виждания и визия за управлението на един футболен клуб, защото то е и търговско дружество. Той претендираше, че разбира от бизнес, вероятно разбира, но аз мисля, че разбирам от футбол, даже и от бизнес не по-малко от него и беше нормално да се разделим. Нямаше някакви кой знае какви конфликти, но аз настоявах да се разделим. Той до последното общо събрание на 29 февруари 2004 беше против да се разделяме, каза ми да остана да управлявам клуба. Призна, че не може да се оправи. Жалко, уж няма незаменими хора, а се оказа, че на този етап няма точен човек, който да продължи това, което положихме като основи аз и хората с които работих.
Оттеглянето на Нефтозавода като спонсор има ли някаква връзка?
- Не, защото когато Нефтохим се оттегли стана един конфликт неприятен между клуба и Нефтохим, инцииран от един човек близко до нас. Аз сам се оправях през периода 1997- 2000 година. Беше ми тежко. В нито един момент не нарушихме финансовите параметри на нашите футболисти. Вярно, че с помощта на Петрол стана по-лесно, но много неправомерни разходи започнаха да стават с Петрол. Сега виждам колко много пари са изхарчени, а нищо не стана на практика. Tова е тревожно.
- След това в клуба дойде ново ръководство, което общо взето направи всичко възможно да разруши отбора?
- Аз не считам, че Събев умишлено е искал да разруши отбора. Просто съветниците, с които той остана да работи бяха некомпетентни, самият той е некомпетентен в областта на спорта и взимаха решения, които бяха пагубни за футбола. След това в един момент идването на Краси Балъков и неговите мегаломански амбиции, чувам че той е бил много върл противник да има два професионални футболни отбора в града. Но и други хора, които работеха с мен имат също вина, за да се стигне до там да се ликвидира Нефтохимик, да остане само Черноморец, Черноморец който аз създадох, това не е Черноморец на Ивайло Дражев. Бургас може да има два футболни отбора, има икономика и финанси в Бургас, но без Нефтохим - Нефтохимик няма да стане, това трябва да ни е ясно. Аз го казах и на ръководителите на фенклуба това: „Момчета, избийте си го от главата, не може да стане Нефтохимик без Нефтохим”. Не може да е същият Нефтохимик. Ще бъде на това ниво, което е в момента без Нефтохим. Чест прави на Николай и на Вальо, че дават пари, Общината също помага, но Нефтохимик е рожба на Нефтохим.
Логично ли е, че отборът с повече фенове бе пренебрегнат за сметка на Черноморец, който през последните години не се радва на подкрепа от бургазлии?
- Не, не е логично, даже е смешно. Те развиваха Черноморец за сметка на Нефтохимик. Там ми казаха, че някои хора, фактори от общинска администрация са влияели сега и преди това Йоан, който е привърженик на Черноморец. Пак опира до некомпентността на Събев, ако Събев беше компетентен, знаеше какво прави и беше продължил това, което аз направих, той трябваше да го продължи и то не с толкова големи финансови ресурси. Нещо подведоха ли го, той ли самият прецени в един момент така да стане. На мен той ми е казвал, че няма ресурс да се оправя с два професионални клуба. Тогава защо избрахте Черноморец. Оставете си Нефтохимик. Черноморец си е проблем на Общината. Имаше и хора, които искаха да помагат на Черноморец, аз бях влязъл в договореност с тях. Щяха да помагат с базата, с изграждане на силен отбор. Моят административен директор тогава Кирил Желев присъства на една среща в Албена между мен и управата на една голяма фирма, която искаше да помага на Черноморец. Уточнихме се, че около 2-3 млн. евро ще се отделят за комплекс „Черноморец” да се направи модерен и с милион и половина да се стартира футболен клуб при един дългосрочен контракт от 7-10 години. За съжаление не се получи. Аз за това обвинявам Йоан определено
и съм го казвал многократно.
Какво мислите за омразата между феновете на Нефтохимик и Черноморец. Всъщност по ваше време нямаше такава омраза, но след това тя донякъде логично дойде заради действията срещу Нефтохимик?
- Това за мен буди някакво недоумение, не разбирам защо се получва.
Най-вече може би, защото изгониха Нефтохимик от собствения му стадион?
- Те там Черноморец нямат фенове в крайна сметка, там са един файтон. Не разбирам, по-силният отстъпва.
- Какво мислите за сегашното състояние на Нефтохимик, видяхме ви на мача с Черноморец Поморие?
- Не е в добро спортно-техническо състояние Нефтохимик, аз гледах два мача, не ми харесва. Даже казах на момчетата, че този Нефтохимик, който го гледах в Поморие, гледах го и в Несебър, е по-слаб от Нефтохимик през 90-та година, когато аз се върнах в Нефтохимик и отборът бе на 13-то място във „В” група. Но това е продукт на нивото, което в момента е българският футбол, на това го отдавам аз. Като цяло ние нямаме вече добри футболисти, това се получи защото нямаме и бази вече, не се отделя достатъчно внимание и средствa за базите. Нефтохимик имаше най-силната школа. Ние имахме между 11 и 15 човека национални състезатели във всички възрастови групи на деца и юноши. За съжаление сега друг освен Гошо Терзиев няма, който може да представлява бургаската школа. Не ми харесва състоянието на клуба и пак го казвам, не е вината в хората, които управляват Нефтохимик, просто такъв е материалът в момента. За да се направи нещо, трябва да се потърсят футболисти, но трябват финанси. Ние разчитаме на наши момчета, това е добре, но школата е никаква, Черноморец прилапаха школата, взеха най-добрите ни момчета. Трудно се изгражда една школа, те няма къде да тренират, пътуват Ветрен, Долно Езерово. Когато ти вземат най-доброто, тепърва да търсиш, не е чак толкова голям градът от към човешки материал, ресурс.
- Ще се върне ли Нефтохимик, където му е мястото в „А” група?
Мисля, че с този състав на този етап не може да стане и по-скоро не е редно да става, защото ще е мъка. Все пак всичко може да се случи ако около Нова година привлекат 2-3 момчета, може да стане нещо. Апелът ми към новите хората, които управляват клуба, е да гледат още по-сериозно на марката Нефтохимик и също мисля, че Митко Трендафилов не се използва достатъчно, не е само да му плащаш заплатата, трябва да го използваш този човек, а Митко може да бъде използван.
Мислите ли, че е възможно Нефтохимик да се върне на собствения си стадион, всъщност стадион, за който вие имате огромни заслуги за построяването му или трябва да се мисли за нов стадион?
- 50 % от собствеността на клуба Черноморец е на Общината, а самият спортен комплекс е собственост на Холдинга. Тук Общината трябва да се намеси, поне да се играят мачовете там като първа стъпка, защото обидно е Нефтохимик да играе в Долно Езерово. База, която аз изграждах за тренировки, прекрасна база, но тя е за тренировки. Ветрен и Българово и Каблешково също са хубави бази, но и те са за тренировки. Обидно е, това вече е ангажимент на Общината, респективно кмета. Нека Митко Николов да бъде избран пак и да се заеме с този въпрос.
Значи не зависи само от Митко Събев?
- Не, Митко Събев е един от акционерите на Холдинга, другите са Саша Мелник и Денис Ершов. Те двамата лично никога няма да имат нещо против Нефтохимик, защото те повече симпатизират на Нефтохимик. Аз съм разговарял много пъти с Денис на тази тема, но сега стана конфликт между тях. От този конфликт страда и Черноморец в момента, страда и Поморие, там не се плаща редовно. В крайна сметка, когато няма пари, няма и резултати. Но базата като начало, като първа стъпка със съдействието на Общината, с доброто разбиране на Събев да се ползва стадиона за официални мачове и от двата отбора, нищо няма да му стане на тревното покритие като се пази, ще се ползва точно 4 пъти в месеца, не е толкова фатално.
Реалистично ли е да се мисли за нов стадион?
- Някой ще каже, че е теория на вероятностите, но може да се случи. Навремето, когато бях в Локомотив Бургас зам.-председател на клуба, събориха стадион „Локомотив”. Министерство на транспорта направи една финансова компенсация към Локомотив, не може да се събаря спортно съоръжение преди да изградиш друго, имаше закон. Тогава Манол Бонев беше кмет на Бургас. Обявиха някакво място в Капчето и сега разбирам, че има 30-40 общински декара на Капчето, би могло да стане прекрасен стадион. Но най-доброто е Нефтохим да си купи стадиона, Черноморец да си отиде на неговия си, но това става с разговори и дипломация. В крайна сметка това е най-справедливото, да се модернизира стадион „Черноморец” за Черноморец и стадион „Нефтохимик” за Нефтохимик, какви са тея Нафтекс, Лазур, това са измислени работи, глупости пълни. Аз още тогава му казах на Митко Събев, че правят глупост. Той ми каза, че Нефтохим не давали пари повече. Какво от това бе, нима промениха имената си Левски и ЦСКА, като армията не дава на ЦСКА и отбраната не дава на Левски. Това е история, уважавай историята си. Той е малко особен в мисленето си Митко Събев.
Всъщност смятате ли някога отново да се занимавате с футбол и с Нефтохимик?
- Никога в областта на спорта няма да се върна. Не само в Нефтохимик. Аз казах, навършвам 55 години и се оттеглям. Достатъчно съм работил, направил съм не малко и за Бургас и за страната. Мога да бъда полезен със съвети и когато искат ги получават. Когато тръгнаха да възраждат Нефтохимик, Милен беше всеки ден при мен и му казах направете Нефтохимик 1986. Сега върнаха още историята през 1962, а тогава не е било дружество, било е съвет за физкултура, но в крайна сметка не е важна годината. Казах им да направят нещо ново и да го направят Нефтохимик. Името е важно, трябва да се работи, за да се върне тази марка. В крайна сметка това е клубът, който е доставял най-много радост на бургазлии, на голяма част от хората в България. Нашият стадион в този период 1993-2000 отвсякъде са идвали хора, от цялата страна, от съседни държави са идвали хора да гледат мачовете ни. Имаше оркестър на една от ложите, свиреше, развличаше хората. На хората какво им трябва – хляб и зрелища, ние създавахме зрелища!
Очаквайте утре втората част на интервюто с Христо Порточанов, в която ще прочетете защо националният отбор се провали, защо Боби Михайлов трябва да си тръгне от БФС, какво трябва да се направи за спорта в Бургас, дали Обединените социалдемократи могат да реализират идеите си...