Георги Тръпков се занимава от дълги години с частен бизнес в сферата на туризма. Собственик е на хотел „Свети Георги“ в Поморие. Интервю на Грамофона нюз с Тръпков преди началото на тазгодишния летен сезон

Г-н Тръпков, какви са наблюденията ви за старт на летния сезон?

Ние, хотелиерите сме хората, които най-много искаме да работим. Кога ще започне летният сезон обаче, аз не мога да кажа. Националният оперативен щаб и хората, които следят епидемията са тези, които могат да отговорят кога е сравнително безопасно да се прави туризъм. Въпросът е, че не знам кога ще го кажат. Ясно е, че нашият бранш е в застой и ние търпим загуби. Въпреки че не работим, базите ни функционират - те се охраняват, правим ремонти.

Вашият хотел е отворен целогодишно. Екипът Ви готов ли е да посреща туристи по време на такава криза?

Като персонал и среда ние сме готови, но не сме готови предвид това, което ни предстои. А то е ново търсене, нови позиции, нови форми на обслужване, различни от досегашните. Оттук нататък всеки наш бъдещ гост ще бъде атакуван от това да си мисли за вируса, за възможността, че може да се зарази и какво ще се случи по нататък с него. Оптимист съм, че ще се справим с новото търсене.

Какви мерки според вас трябва да се предприемат оттук нататък, за да може да работите спокойно?

Преди да започнем активно работа, трябва определено да сме наясно с това, което ни предстои, с казусите, които ще възникнат, с мерките, които трябва да вземем. Те в никакъв случаи не трябва да са тежко административни, а нормални. Трябва да има възможност и регламент на това какво ще се случи, ако примерно оттук нататък човек от нашия персонал се зарази или се зарази наш клиент в ресторанта, или наш гост в хотела. Кой ще поема разходите, дали ще се изолира, къде ще се изолира?

Какво е мнението ви за мярката 60/40, която държавата предложи?

Колкото и да се повтаря, че мярката 60/40 е работеща или подпомагаща, аз почти не познавам колега, който да се е възползвал от нея. Да се надяваме, че мерките за туризма тепърва ще предстоят. Първото, върху което трябва да се помисли преди сезона, са нашите служители. Предполагам, че ако не се вземат сериозни мерки от правителството, работните места ще бъдат 30/40 % на база юни миналата година.

Каква помощ според вас трябва да окаже държавата на бранша?

Държавата трябва да се намеси с няколко стъпки. Първата е да подпомогне не бизнесите, а всички хора, работещи в туризма. Второто е, ако трябва да се помогне на нашия бранш, определено трябва да се свали ДДС-то. Това няма да акумулира печалби за бранша, това ще даде възможност той да диша малко по-спокойно и съвсем нормално да предприеме стъпка към назначаване на тези служители, които долу-горе смята като най-оптимален вариант за екип.

Третата стъпка са различни здравни ваучери, които могат да се реализират. Мисля, че сме заслужили правото държавата да направи нещо не за нас, а за хората, които работят в този бранш. В тази криза туристическата индустрия определено е най-потърпевша от всички.

Никой не може да каже дали това лято ще има чужди туристи по родното Черноморие. Българските туристи ли ще „спасят” сезона?

От традиционните пазари Германия отлага пътувания във времето, руснаците имат бариера и  тепърва да търсим нови пазари, ще е трудно. При българите има няколко момента. Голяма част от тях харесват друго море. Това изобщо не подлежи на коментар и в това няма нищо лошо. Голяма част от българите вече използваха отпуските си. Те тепърва няма да си помислят да тръгнат на почивка, а ще гледат децата си, докато учат.

Освен това на българина тотално ще му олекне кесията. Така се ориентираме към един профил на българския турист, който ще направи уикенд туризъм-петък, събота и неделя, ако има възможност и желание. Дали това ще може да удовлетвори хората, които работят в нашия сектор, аз лично се съмнявам, но ще видим.

Очаква ли се вълна от фалити сред хотелиерите?

По думи на колеги, с които разговарям, голяма част от тях няма да отворят това лято. Вижте, когато ти си некадърен и си фалирал, защото не си успял да пробиеш на пазара е едно. Но когато фалираш по ред причини, предизвикани не по твоя вина, тогава ще те боли от този фалит. Фалити винаги е имало и пак ще има. Това е несъмнено. Въпросът е да се направи така, че те да се ограничат, за да не пострадат хора, които всъщност са способни и нямат възможности да се измъкнат от блатото, защото ние в момента сме в едно блато.

Това ли е най-тежкият туристически сезон, пред който сте изправени?

Нито тази, нито следващата година ще са същите, както преди. Те ще са коренно различни и нашият продукт трябва да стане малко по-различен. Сега ние трябва да започнем от начало.