Тихомир Райчев е главен архитект на община Бургас от август миналата година. Бивш възпитаник на Строителната гимназия. Завършил е Висшият институт по архитектура и строителство (ВИАС) като строителен инженер. Част е от администрацията на община Бургас от 2016 година. Бил е служител в Дирекция за национален строителен контрол /ДНСК/. Райчев бе гост на мащабното състезание „Най-добър млад строител“, което се провежда в Бургас. Интервю на Грамофона нюз

Арх. Райчев, какво е мнението Ви за състезания в такъв формат и с какво те са полезни на учениците?

Състезанието като състезание е това, което дава цел на младия човек и той се бори с нещо, което иска да постигне. Нашата професия и тази на строителите е такава, че ти започваш нещо в самото начало и накрая виждаш този продукт изграден. Всеки един проектант би следвало да се гордее със сградата, която е направил. Тези състезания трябва да ги има, защото те поощряват младите. Това прави загадката какво ще се постигнеш още по-голяма. Когато накрая младият човек създаде нещо сериозно и го види, това ще му помогне да продължи в попрището си. Подкрепям тези състезания, младите хора трябва да бъдат стимулирани и да се развиват. Още по-хубаовото е, че видях много млади хора тук, а те са бъдещи колеги. Гилдията трябва да продължи. Строителство винаги е имало, още от преди Христа и ще продължава да има, защото това, което имаме пък трябва да се поддържа.

Кои са проектите, които сте реализирал?

Служител съм на държавната администрация и не мога да проектирам към този момент. Законът за устройство на територията ми забранява това. Мога да работя извън общината, в която съм. Проектирал съм предимно в София и Германия, където съм участвал в съвместни проекти с колеги.

Какво е мнението Ви за реставрирането на старите бургаски сгради?

Градът има много недвижима културна ценност. Радвам се, че голяма част от нея не е в лошо състояние и собствениците поддържат сградите. Ние помагаме на гражданите и им съдействаме със съгласуването на проектната документация в Министерство на културата. Това са сгради, които са недвижима културна ценност, които са под закрилата на Закона за културното наследство. Всяка интервенция по тях минава задължително със съгласуването на културното министерство.

Харесва ли Ви комбинацията между старо и ново строителство в центъра на Бургас?

Лично аз харесвам старите сгради. Когато се възобновят, реновират, реставрират, те става много по-добре, защото при тях е вписан детайлът. Новите сгради също не са лоши. Все пак всеки проектант си има своето виждане и те трябва задължително да отговарят на нормативната уредба. Ако Министерството на културата и експертните съвети, са минали и са ги харесали, то тогава на сградата ще й бъде издадено разрешение за строеж.

Има ли достатъчно работа за архитектите, както беше преди години?

Работа има, защото има и строителство. Има ли строителство, има и проектиране, има и консултиране. Въпросът е какво предлагат те. Смея да твърдя, че голяма част от проектите, които гледаме, са добри. Има други, от които има какво да се желае. Има сгради, които впечатляват, има и такива, които не са толкова уникани, но те се вписват в средата.