Георги Милков е председател на сдружение „Център на НПО в Разград“. Той е организатор на тренинг за гражданско наблюдение в съдебната система. Какво е небходимо да се промени в съдебната система и как се справя новият правосъден министър? Интервю с Георги Милков.
Какво е мнението ви за провосъдния министър Драгомир Йорданов в служебното правителство?
- Познавам Драгомир Йорданов от две години от съвместната ни работа в различни работни групи. Мисля, че е много добър професионалист. Йорданов е уравновесен и представител на младото поколение в Съдебната система. С много добро образование и международен опит е. Според мен изборът на премиера за провосъдния министър е много добър.
Освен това мисля, че е добре за министър да се избира политическо лице, а не действащ магистрат, защото те са безпристрасни и независими. Драгомир Йорданов е бивш съдия, има опит, работил е в чужбина и познава добре системата. Пак казвам, че е хубаво, че мястото се даде на него, а не на действащ магистрат.
Кои са най-важните неща, които той трябва да свърши през тези два месеца?
- Много спешно трябва да се свърши работата, която предишния екип остави. Основно трябва да работи по електронното правосъдие, натовареността и това, което е проблем на самата система. Министърът трябва да довърши това, което не е свързано с парламента. Още повече, че той даде много ясен знак, че ще работи със същия екип министри, които според мен се справят много добре. Трябва да продължи да работи е инерцията, която е набрана.
Кои са най-наболелите проблеми в Съдебната система, свързани с децата?
- В часта за детското
правосъдие ние наблюдаваме 5 закона. Единият закон е за закрила на детето и защитата от домашно насилие. Ние наблюдаваме всички, които имат отношение към политиките за децата. Те са много голяма група и са много уязвими. Съдебното правосъдие трябва да има специално внимание към тях и трябва добре да подобри самите политики. Има проблем доколкото се използват стари и остарели закони, които не отговарят на общественото развитие. И именно това трябва да се промени.
Кое по точно визирате?
- Трябва да бъде отменени указите за борба с дребното хулиганство и закон за борба с обществени прояви на малолетни и непълнолетни. Като това трябва да бъде уредено и свързано с административна реформа, защото не могат с политиките на децата да се занимават различни органи, които нямат добра координация.
Държавната агенция за закрила на детето е към Министерски съвет, а отделите за закрила на детето-местните и териториалните в 120 общини, са към социалното министерство. Всъщност първият проблем идва от там-те са поставени на различни места, защото социалните служби винаги дават социален доклад в едно съдебно дело.
Има ли необходимост от създаване на детски съд в България?
- Вечният въпрос. Личното ми мнение от опита, който имам като преподавател и това, че съм бил социален работник е, че няма нужда от създаване на детски съд в България. 330 органа на съдебната власт има в тази малка държава, това са прокуратура и съдилища. Тази бройка трябва да се намали поне с 1/3, а не да се създават нови. Според мен трябва да се подобрят политиките. За да се създаде съд, трябва да има необходимост. България не е Америка.