- Г-н Даутев, днес е денят на народните будители, какво ще пожелаете на своите колеги?
- Днес е един свят празник за всички, които работят в сферата на образованието и културата. Искам да поздравя всички будители на 21 век. Да им пожелая здраве, щастие и успех в тази ползотворна, но не лека професия.
- Има ли от какво да е недоволен българският учител в днешно време?
- Професията на българския учител от години остава в страни от ежедневието на обществото. Колегите са недоволни най-вече от заплащането и това е с право. Може би българският учител е недоволен, че тази професия е много критикувана, а в същото време са малко желаещите да станат педагози. Тревожна новина е, че през 2015 год. 50% от учителите влизат в пенсионна възраст. Това е един много критичен момент. Апелът ми е към младите- не забравяйте, че учителите са тези, които са повеждали борбата на българския народ, водели са църковната, просветната борба. Борбата за българщината.
- Тенденциите в образованието са тревожни. Каква е ситуацията в Бургаска област?
- Недостигът на кадри се усеща. Той е най-вече в началните курсове. Особено се усеща в средищните училища, които поеха децата от закритите учебни заведения и от селищата, в които няма училища. Там се създава целодневна организация, която трябва да се обезпечи с учители и възпитатели. Освен това вече е задължителна занималнята до 4 клас. Това допълнително води до липса на кадри в началния етап на образованието.
Основата на тази целодневна организация е учител, който води учебния процес и възпитател. Директорите от Бургаска област обаче се справиха и успяха да обезпечат кадри. Навсякъде имаме
целодневна организация на обучение, но за съжаление проблемът си остава. Другото, което притеснява хората е с отдалечеността на някои селища. Бургаска област е много голяма. Имаме 142 училища на наша територия, а част от тях се намират на места където или транспортът е труден, или няма условия за оставане на учителите.
- Има ли опасност от закриване на училища през следващата учебна година?
- На този етап няма подобна опасност.
- А какво е състоянието на материалната база? В какви училища учат децата от Бургаска област?
- Успяват да се справят колегите. Основно с проекти. Нашите училища работят по много програми. Хвала и на тези колеги и директори, които не ходят само да търсят фирми, но и сами грабват чука и пироните и се захващат с ремонти. Тук е много важна и подкрепата на общината. Само вижте какво направи община Бургас! Прекрасно се справи. В община Карнобат също всички училища светнаха.
- Вие сте от скоро на поста началник, в какво състояние заварихте системата?
- Искам да започна с това, че моят предшественик е професионалист. Тя беше от системата. Аз също познавам проблемите като човек, който от години работи в този сектор. Познавам ги и като директор, и като експерт, а сега и като началник. И в областта проблемите са като навсякъде в страната.
Прекалено много бумащина има от една страна. На второ място е финансовото състояние. На трето място е увеличената пенсионна възраст. Но това са проблеми, които са разрешими с държавна помощ. За мен е важно, че имаме много добри вазаимоотношения с общинските власти и със синдикатите. Има синхрон, който е постигнат от колегите, които преди мен са били на този пост.