Ген. Михов, от АБВ гласувахте с „въздържал се“ Закона за борба с кокупцията. Защо?
- Считаме, че Законът все още не е обхванал в дълбочина генезиса на явлението корупция. Бихме искали не само с едно определение да стартираме нашата законодателна и подкрепяща дейсност, а да има една по-широка дискусия, така както направи Ивайло Калфин при приемането на социалния Закон.
Не можем да говорим, че ще водим борба с корупцията по високите етажи, когато всички ние като граждани сме убедени, че това се заражда от ниските етажи на властта. Ако започнем да говорим, че правим нещо на върха, то ние залагаме една дългосрочна борба, която няма да даде ефект.
Също така не считаме, че органът Бюро за борба с корупцията е добре структуриран като комбинация от досегашните няколко органа, водещи „борба“.
Какъв според Вас трябва да бъде тогава органът за борба с корупцията?
- Този орган трябва да бъде по-принципно развит от гледна точка на избора му, и от гледна точка на способностите и правомощията на неговото ръководно тяло.
Не може на директора и заместника му да се възлагат и да се очакват ръководни документи, които биха могли да бъдат атакувани партийно, т.е. да изпълняват партийни поръчки. От гледна точка за едноличност и възможност този орган да бъде манипулиран и управляван от партийни централи, ние също се въздържаме.
Притеснява ли ви анонимността по отношение на сигналите за корумпирани личности?
- Не бих казал, че анонимността не ни притеснява. Ние не подкрепихме Закона, но борбата срещу корупцията е приоритет на наша партийна повеля още от парламентарните избори. Тя е залегнала и в предстоящия вот. Призовавам добре да огледате кандидатите за кметове не само на АБВ от какви родители са. Дали са опорочени, а ние тепърва да им възлагаме крупни надежди, че ще въдворят ред в местната власт или общинските съветници ще бъдат качествени.
От местния вот ли реално ще започне борбата с корупцията?
- Да, това е много важно - да я започнем от местните избори, а след това като партия и парламентарна група ще работим с Меглена Кунева като вицепремиер, Законът да намери подобрение и решение.
Върху какво по-напред трябва да се работи, за да бъде Законът добър и правилен?
- Самият аз не приемам в Закони да има дефиниции, като например що е то национална сигурност и това залегна в Закона, макар аз да бях против.
Ако това определение е добре анализирано и считаме, че е непоклатима, може да се използва като рамка, за да може да бъде обвиняван този или онзи. Дефинициите в Закон според мен са за учебни пособия или дискусии.
Ген. Михов, какво е за вас корупцията?
- Смятам, че корупцията е голям бич, тръгнала тенденция от времето на СДС- „Мистър 10 %“, Бог да го прости/бел.автор – Вицепремиерът в служебния кабинет на Стефан Софиянски, и на Иван Костов - Александър Божков става обект на остри критики от страна на опозицията и получава прякора „Мистър 10%“, заради обвинения за взимани комисиони при приватизационните сделки в които участва като министър на промишлеността/. Според познавачи по темата тенденцията е стигнала 60-70%. Аз не съм учствал в такава тема, надявам се и близките ми да не участват.