Георги Базотев е регионален управител на Българска федерация по конен спорт за Южна България. Още миналата година се разбра, че общинските съветници от Национален фронт за спасение на България /НФСБ/ са входирали докладна, в която искат Конната база в парк „Езеро“ да бъде преместена на друго място. При вчерашното заседание на местния парламент съветниците не успяха да вземат решение каква ще бъде съдбата на Конната база.
Минути след разискването на докладната записка решихме да попитаме Георги Базотев какво се случва на този етап от време с базата. Ето какво разказа пред gramofona.com самият той.
Г-н Базотев, докъде стигнаха нещата с преместенето на Конната база?
- В момента се провежда една линия, при която Конната база ще се премества по една или друга причина. Първо по предложение на общинските съветници от Национален фронт за спасение на България /НФСБ/ да се промени местонахождението й. Според тях причините са, че базата е мръсна, миризлива, екстравагандна, елитарна и изобщо не е за там.
Къде според тях трябва да се премести тя?
- Аз разговарях с тях и се оказа, че те имат претенции относно организацията на поддържане на Конната база, което е правилния подход. В повечето големи европейски градове има конни бази в самия център на града, за да бъде удобно на хората, които спортуват и извършват спортно-конна дейност. Също така това е едно голямо шоу, когато се намира в по-леснодостъпно за всички място. Именно тогава то е шоу за всички. В другия вариант става самоцелно. Когато няма публика и се прави състезание само за участниците в него и за техните роднини, не е добре. Конният спорт е конюнктурно развита дейност. Всички спортове, които виждаме и представляват обществен интерес- само те могат да се развиват правилно и това го виждаме.
Конната база влиза ли в територията, определена за бъдещия „Океанариум“?
- Конната база е точно в центъра на този терен. Тепърва ще се говори за „Океанариума“ и всички неща около него. До сега, до 17 януари преди доклада на кмета на Бургас, нищо не бях чул по въпроса. Не мога да коментирам „Океанариума“. На пръв поглед ми изглежда една много положителна идея. Не знам защо обаче трябва да се събори нещо, за да се направи нещо хубаво. Не знам? Защо е нужно да се събори Конната база, за да се направи „Океанариум“?.Това трябва да се види по същество. Не би трябвало да има мнения, без да има правилен поглед. Ние няма как да имаме правилен поглед, ако нямаме никаква информация, както до сега.
Ако все пак се реши Конната база да бъде премахната от парк „Езеро“, къде ще е най-удачно да бъде разположена тя?
- Свободни терени има в Морската градина. Давам пример с една от Конните бази във Варна, която се намира в ботаническата им градина. Точно там се провеждат редовно тренировки и състезания.
Т.е. според вас тя трябва да остане в Морската градина ли?
- Могат да се постигнат две неща. Едното е да бъде леснодостъпна за децата, за да могат да тренират. Не по-малко важно е да бъде достъпна и за зрителите, дошли да се забавляват. За да бъде достъпно за децата да тренират, трябва да има обществен транспорт до там. Това може да бъде и в посока на кв. Ветрен, към Крайморие, както и Сарафово.
Ако е извън дестинации, където няма обществен транспорт, тогава там ще ходят само деца и възрастни, които имат служебен шофьор или автомобили. Тогава този спорт ще се превърне в елитарен- аз лично не бих препоръчал Бургас да се развива точно в тази посока. Бъде ли леснодостъпно и за хората, които се разхождат, а това е най-вече Морската градина на Бургас, то тогава може да се превърне в туристическа атракция. По този начин би имало и туристическорекламен резонанс за града.
Според еколога д-р Здравко Сталев има много празни места и пустеещи земи между Бургас и Ветрен, Бургас и Горно Езерово, както и свободни места в района на Капчето. Тези места са доста отдалечени от центъра на града. Как ще се отрази пътуването на хората до там?
- Често вървим по тази линия, че с лека ръка отричаме нещо добро, което е направено, още преди да го оценим дали е добро или не. В случая се изказам като управител на Федерацията по Конен спорт за Южна България. Основният анганжимент на тази длъжност е да преценя пригодността на конните бази за използване. Така че би трябвало да имам компетентно мнение. До Капчето например ще може да се извършва спортна дейност, но няма да се използва рекламният потенциал за града на този спорт.
Много се говори за полезността на този спорт при деца-аутисти и деца с други проблеми. По какъв начин помага конният спорт?
- Има множество заболявания, върху които тази дейност действа благоприятно. Даже и безалтернативно-няма други лечения. Знаете ли, че най-често хората, като гледат ездачи, най-много им харесва красотата на това, което виждат. Всъщност красотата е последното. Всяко нещо, което се прави както трябва, е красиво. Най-важното в тази дейност обаче е не красотата, а това, че там се постига хармония,
така че да се достигне до точното решение. Навикът на всички, които спортуват и знаят колко да притиснат коня за да изпълни нещо, е много полезно.
Защо е полезно? Какво имате предвид с това да се постигне хармония?
- Полезно е във всяко едно семейство, село, град, държава. В нашия общински съвет също би било полезно. Това е най-полезният резултат-възпитанието и чувството за мярка. Мога да ви кажа и някои уникални последствия от практикуването на тази дейност. Този спорт е от тези, чрез които, за много кратко време- без да разбереш, получаваш физическо удовлетворение. На пръв поглед ти стоиш и се возиш, а всъщност полагаш изключително много усилия, които да бъдат точни.
Докато се занимаваш с това какво ще направи коня, ти тези физически усилия не ги забелязваш. Когато слезете от него само за 20 минути ще видите, че едва ще ходите. Изобщо няма да сте разбрали, как сте положили това усилие. В повечето други спортове полагането на усилие е свързано с болка. Другото, което мога да кажа, че този спорт няма горна възрастова граница.
Вие изброихте толкова положителни неща, свързани с дейността на този спорт. В един момент това, че се говори, че е мръсно и мирише, не ви ли се струва, че е капка в морето?
- Заедно с отричането на всичко старо, сме отрекли и хубавото старо. Не дай Боже тепърва да се върнем към село. Тогава ще оценим много неща. Странно-ние вече оценяме природносъобразния начин на живот все повече и повече, но някои неща все пак ги пропускаме. Трябва да се прави разлика между продукта на тревопасните и месоядните животни. В Англия например това не се счита за нещо мръсно. Никъде не се счита за нещо мръсно. Всъщност не никъде-в Бургас се счита за такова.
Нещо друго-когато конете имаха възможност да обикалят вътре в нашия морски парк се появиха обструкции, че техните копита нарушават почвата. Да ви кажа честно, ако в Англия беше така, там нямаше да остане една полянка. Дори в Шумен най-голямата конна база в България се намира в района на селскостопанското летище. Т.е. конете са част от този природен баланс, а не са нещо, което го нарушава.
На какво отчитате тогава, че само в Бургас го има този проблем? Много завистници ли имате или е някъде другаде проблемът?
Разбира се, че това го има като типична наша българска черта, с която не трябва да се гордеем. Просто тук, в Бургас, тази дейност е изтрита и нямаме компетентни хора. Всичко това, което в момента го говорим за повечето градове в България, а и на повечето места по света, би било ясно. Нямаше нужда да го доказваме, защото те знаят за какво става дума. Ние не знаем и си представяме различно. Това, което ви казах преди малко, че конете нарушават тревния баланс в Морската градина-дори и така казано изглежда глупост, но ние трябва да го казваме, за да убеждаваме хората, че е полезно, а не е вредно. Тъжното е, че ако този процес се спре за месец или година, то той ще се прекрати изцяло. Всяка една по-сложна машина е много по-ползотворна и грижите за нея са повече.
Конната дейност не може да спре дори за седмица, дори за 15 дни. Не можеш конят да го изключиш с ключа и да го пуснеш пак на пролетта. Същото нещо стои и за треньорите. Всички кадри, които имаме тук, са дошли от Северна България. Тези хора в момента, в който останат известно време без препитание, ще се реализират някъде другаде. И тепърва едва след 10-15 години ще трябва да завъртаме машинката, ако на някой пак му дойде добрата идея тази дейност да се осъществява. Затова е полезно да обяснявам за дейността. Тя не е решаваща. Даже в това време на кризи ми е съвестно да говоря за нещо хубаво, което допълнително бихме получавали, при положение, че ние не сме си решили основните проблеми.
Бихме ли могли да направим сравнение с това, че конният спорт е панацея?
- Не би могло да се каже, че ще реши всички проблеми, но поне ще ни помогне да ги решим.
Ще се борите ли за запазване на Конната база?
- Когато трябваше преди две години да организираме първото състезание в Бургас, от което всички се възхитиха, трябваше да потърся множество спонсори. За 20 дни трябваше да се подготви такова състезание, където да се приютят 100 коня. Не е като това да организираш хотел, който да приюти 100 човека. Когато трябваше да мотивирам спонсорите да участват и да подпомогнат това събитие аз вярвах, че то ще им се отрази полезно. Все пак те затова го правят, за да се види, че помагат за развитието на един град. В последствие по никакъв начин не видях обратна реакция. Напротив-това, което аз правя в момента, се отразява негативно на дейността на фирмата, в която работя като един от основните спонсори.
Това обиждали ви?
- Не, това по-скоро намалява възможността да се помага. Не ме обижда, но и аз не съм чак толкова изненадан. Това не помага на града. Най-важното е да разберем, че когато хората край нас са по-добре, тогава и ние сме по-добре. Ако ние си мислим, че сме по-добре, когато хората около нас са по-зле, това е тъжно. Трябва да помагаме на хората около нас, за да бъдем ние по-добре.