Даринка Иванова е директор на СУ „Константин Петканов“ в Бургас от 2016 година. Работила е 22 години като учител по изобразително изкуство  в „Елин Пелин“, където се е занимавала с изключително талантливи деца. От много години е партньор на сдружение „Духовно огледало“. Носител е на високото отличие „Неофит Рилски“ за цялостна дейност като учител. Интервю на Грамофона нюз по повод големия детски празник с творчески ателиета в училището

Г-жо Иванова, стотици бъдещи първолаци и родителите им напълниха училището миналия уикенд, за да участват в творческите ателиета, на които ги поканихте. Очаквахте ли такъв голям интерес?

И да, и не, защото в много кратък период разгласихме на обществото за събитието. Изключително сме радостни на големия интерес, защото този празник бе за всички деца в "Меден рудник". Тук е град в града и съм много благодарна и на районния кмет Магдалена Манолова, която също уважи събитието. Децата на "Меден рудник" заслужават да имат такъв хубав, интересен и творчески празник, празник на креативността, изкуството, науката.

Избрахме празникът да съвпада с Деня на планетата Земя, защото част от ателиетата бяха с екологична насоченост - за рециклиране на материали, засаждане на цветя и билки – за  формиране на екологично мислене и отношение  към общия ни дом - Земята. Най-важното обаче е да опазим децата, защото те са бъдещето на планетата. Искрено се надявам да сложим началото на традиция, като всяка година на 22 април да създаваме още по-интересни ателиета за децата от комплекса.

Още от главния вход на училището си личеше перфектната  организация, но не видяхме уморени хора. Как за толкова кратко време успяхте да я направите?

Нашето наистина прекрасно събитие беше миналата събота и всички от екипа се включиха в него с много голямо желание. Въпреки че беше през уикенда, не чух някой да казва, че е почивен ден и че трябва да работи.

Всичко бяхме предварително обсъдили на педагогически съвет, в движение се раждаха нови идеи, всеки се включи с каквото може само и само празникът да се случи. И той се случи наистина както трябва! Когато всички участват и го правят с желание, организацията не тежи на никого.

Имаме много нови идеи, които възникнаха по време на мероприятието и вярвам, че занапред отново с добрия екип, ще можем бързо да ги реализираме. Като всяко училище, и ние имаме проблеми, но щом сме заедно, ще разрешим и тях. Хубаво е човек да гледа напред!

Кое направи ателиетата толкова различни, че децата да не искат да си тръгнат от тях?

Детският празник се случи благодарение на целия ни екип. Всички колеги са мотивирани и креативни. Те дават всичко за децата – за тяхното образование и възпитание. Всички тези ателиета станаха и благодарение на компетенциите, които колегите притежават. Тук всеки от учителите е с по няколко специалности, с много хобита и могат по няколко неща.

В СУ „Константин Петканов“ работят едни комплексни и интегриращи преподаватели, което е голямо богатство. Всички дейности, които се случиха на творческите ателиета, бяха поднесени по много модерен и творчески начин. Резултатът е доволни деца, които се забавляваха, а забавлявайки се, те научат и своите уроци.

Кое е най-важното, на което учите децата, за да се чувстват те спокойни тук и да идват на училище с интерес?

Най-важното е децата да се чувстват като у дома си, да са спокойни, както и ангажирани към това, което се случва в училище. Все пак децата са си деца и ние много плавно се стремим да направим прехода им от детската градина към училище, след което те да почувстват училището като свое. Това, както е ясно, не става с вълшебна пръчка. Ако учителите не чувстват училището като свое, нещата няма да се получат по правилния начин.

Съвременните деца искат по-модерните подходи. Изкуството е нещото, което приобщава, екологичното и патриотичното възпитание са тези, които приобщават. Всичко, което се учи  с правене, води до висока мотивация и учението да е лесно и интересно.

Когато детето прави нещо с ръцете си, когато то комбинира знания, измисля, създава, когато учителят е негов партньор – тогава нещата се случват. Смело мога да кажа, че нашите учители и ученици са щастливи. В СУ „Константин Петканов“ е спокойно и т. нар. дисциплина е осъзната. А най-хубавото е, че децата се чувстват част от цялото, от едно семейство.

А как се поддържат отношенията с родителите?

Ние не само държим на добри взаимоотношения с родителите на нашите деца, но и ги изграждаме. Да, понякога е трудно, разминаваме се в нагласи,  в приоритети, концепции за възпитание и т.н., но търсим допирни точки, залагаме много на разговорите, срещите и постоянния контакт  с тях. В крайна сметка за всеки родител най-скъпото е детето му и той иска най-доброто за него.

Дори понякога да има неразбиране и въпроси, проблемът много лесно се отстранява, когато говорим за него и заедно с родителите търсим общи решения. Дори и понякога да се случи негатив, ние обсъждаме постъпката, гледаме да коригираме поведението, а не да слагаме етикет на детето.

Търсим пътища  за общуване и затова ни помага и другият екип от психолози, логопеди, ресурсни учители. Нашите учители и специалисти непрекъснато надграждат и обогатяват знанията си, за да отговарят на съвременните изисквания към тях и най-вече да са полезни на учениците,заедно да трупат не само знания, но и формират качества, необходими за бъдещето.