Д-р Галя Милева е народен представител и зам. председател на парламентарната комисия по здравеопазване. Д-р Милева се включи в българо-израелския симпозиум „Масов травматизъм, цивилни жертви при терористични атаки, съчетани и множествени травми - израелският опит". Водещ  лектор на форума е д-р Дрор Софер от травма центъра на болница „Сураски” в Тел Авив.

Д-р Милева, каква е оценката на израелските медици за работата на бургаските им колеги след атентата от 18-ти юли?

Мнението е, че реакцията на МБАЛ-Бургас при терористичния акт са били абсолютно адекватни. Това което чух на симпозиума е, че тази организация, която имаме в бургаската болница е идентична с това, което има в Израел. Но тяхната болница е много голяма. Те имат възможност в рамките на 15 минути да обслужат близо 140  пациента, което на нас ни е трудно да направим. По време на акта в Бургас абсолютно всички колеги, които бяха на работа, тези, които не бяха на смяна и тези от частните болници са се отзовали и са помагали. Реакцията е била бърза и адекватна. Не е имало чакащи пациенти в шокова зала. Всичко е било много бързо.

Д-р Софер говори са специализирани екипи, които трябва да координират действията на медиците при подобни инциденти. Ще има ли подобни екипи и в България?

Да, в момента приоритет е един проектозакон за националната сигурност и най-вече главата за бедствията и авариите. По една европейска програма се работи за създаването на такъв център за обучение на специализирани екипи. Ще се обучават не само лекари, фелдшери и медицински сестри, но също така и полицаи, пожарникари и дори доброволци. Вероятно такъв център

ще бъде ситуиран или в Пловдив, или в София.

Има ли различие при метода на работа на нашите и израелските лекари при работа с пострадали при атентати?

Като умения на колегите мисля, че няма разлика. Разликата е в апратурата, с която разполагаме ние и те, а знаете, че бургаската болница разполага с техника на много високо ниво. Реанимацията ни е много добре и като подготовка на кадри и като апаратура в сравнение с други български болници. Израел разполага с много голяма техника. Имах възможност да сравня апаратурата, с която дойдоха израелските екипи в съдебна медицина и това, с което ние работим.

В подобни ситуации по света първите, които пристигат на място са парамедиците. В България обаче нямаме такава структура.

В момента в Министерството на здравеопазването се обсъжда създаването на точно такава структура - парамедици, които да оказват първа помощ при различни екстремни ситуации като  катастрофи, бедствия, аварии. Очакванията са тя да заработи в първата половина на 2013 год.

Вие като съдебен медик взехте дейно участие и в самото разследване на атентата в Бургас. Има ли новости за хода на разследването?

В средата на януари ще има новини. Нещата се движат много добре. В средата на януари се свиква и Националният съвет по сигурността. Тогава ще се обявят новостите около разследването, част от резултатите от експертизите, които са направени. Има нови неща. Назначават се и нови експертизи. Всичко, за което се сетите като експертиза е назначено и се работи.На базата на това, което имаме като доказателствен материал започва и ново търсене в масивите на всички служби.