Д-р Галина Кърчева е специалист по физикална медицина и рехабилитация. Тя работи в Медицински център „Д-р Стаков“ в Бургас.

Д-р Кърчева, пренебрегната специалност ли е физиотерапията? Търсят ли ви пациентите, защото искат да поддържат добро качество на живот, или идват когато вече състоянието им е влошено?

Пациентите ни търсят, защото наистина знаят, че и физиотерапията, и рехабилитацията са важни при профилактиката и доброто здраве.

Извън тежките случаи, когато без вашата намеса е невъзможно възстановяването на един пациент, кога трябва да търсим физиотеравет?

И физиотерапията, и рехабилитацията обхващат всички дялове на медицината и се прилагат във всички сфери. Нас ни търсят както за лечение, така и за профилактика. Много често това са пациенти със заболявания на опорно-двигателния апарат, като артрозните заболявания. Също така пациенти с дискова херния, радикулити, плексити. При заболявания на централната нервна система – след инсулти, родови травми, при детска церебрална парализа, проблеми на дихателната система. Наистина са много възможностите, при които нашата намеса е важна и необходима.

При много от заболяванията, особено на централната и периферната нервни системи, се използват изключително тежки медикаменти. Може ли апаратурата при физиотерапия и рехабилитация да замени лекарствата?

В острата фаза на заболяването се прилагат медикаменти. Нашият фронт е в подострия и хроничен стадий. Тогава прилагаме лечение с различни апарати. Когато се касае за посттравматични състояния, при счупване на кости, при алопластика на стави, започваме терапия с апаратурата и в по-ранния период на лечение.

Т.е. ако имам радикулит или дискова херния и идвам редовно на физиотерапия ще мога да избегна медикаментите, така ли?

Да, разбира се. Редовното посещение и раздвижването ще ви дадат шанс да не се стига до чести пристъпи, а да се премине в хроничен стадий на заболяването, който е без болка.

В медицинския център разполагате с изключително модерна апаратура. Д-р Стайков дори заявява, че могат да ви завидят и санаториумите. Какво е специфичното на тези апарати?

Това са високотехнологични апарати от най-ново поколение. Говорим за високоинтензивния магнит, високоинтензивния лазер, ударно-вълновата терапия и ТЕКАР терапия. Ние сме единствените в региона, които разполагаме с този тип апаратура. Имаме и апарат за ултрависокочестотни токове, който е особено ефективен при лечение на заболявания на горните дихателни пътища – синуити, отити, тонзилит и фарингит, особено при деца.

Кога не трябва да пренебрегваме физиотерапията. Кога тя е не просто профилактика, а е необходима, за да запазим качеството си на живот?

При една травма без физиотерапия няма да се постигне добър обем на движение, не могат да се стимулират мускулите, настъпва един период на по-изразена остеопороза и трябва да се проведе цикъл от физиотерапия. След инсулт без физикална терапия и кинезитерапия не е възможно да се преодолее парезата. Много са случаите, при които без физиотерапия и рехабилитация е невъзможно пациентът да се възстанови.

Работите ли с деца с увреждания?

С д-р Стайков сме поели шефство над Дом майка и дете. Даваме консултации там и правим прегледи на деца. Заради епидемиологичната обстановка обаче в момента не работим с малките пациенти. Иначе и в центъра разполагаме с кабинет за пациенти с детска церебрална парализа.