Д-р Даниел Петков е началник на отделението „Уши, нос и гърло“ в УМБАЛ-Бургас. Увеличи ли се работата на медиците и намират ли те връзка между УНГ заболяванията и коронавируса? Интервю на Грамофона нюз

Д-р Петков, натоварена ли бе работата ви през годината?

Работата в УНГ отделението на УМБАЛ Бургас винаги е натоварена, защото за разлика от други болници, ние работим предимно по спешност. Да, имаше периоди, в които плановите операции бяха забранени и тогава пациентите ни бяха по-малко, но спешните случаи не зависят от това дали има, или няма пандемия.

 В нашето отделение се извършва сериозна оперативна дейност, постъпват пациенти с травми от пътно-транспортни произшествия, за съжаление често имаме и онкологични пациенти, при които се налагат операции, отстраняваме чужди тела, извършваме реконструктивна хирургия.

Съвсем скоро беше поредната операция на момчето, което оцеля при катастрофата с ТИР-а край Айтос – въпреки, че ударът бе в лицето му, направихме няколко операции и вече почти няма видими последствия.

Вече плановите операции са възстановени и искам да съобщя, че възстановихме и кохлеарната имплантация и вече съставяме листата на чакащите. Нашата болница е една от малкото в страната, която има договор за извършване на тази скъпоструваща процедура по Здравна каса.

Разкажете нещо повече за кохлеарната имплантация, за кого е подходяща тя?

Кохлеарната имплантация връща слуха при пълна глухота. Имплантирането e единственият шанс за децата, които се раждат с увреден слух и за всички, на които други методи и слухови апарати не могат да помогнат. Ние стартирахме този метод преди повече от година, вече имаме оперирани няколко пациенти – млади хора.

При интервенцията се имплантира електронно устройство, което им помага да чуват и да живеят пълноценно. Имплантът е сложно електронно устройство, в което се използва звуков процесор, който улавя звуковите вълни и ги предава на вътрешната част на апарата. Операцията трае от 2 до 4 часа, а цената е близо 30 000 лв., които се поемат от НЗОК.

Често обаче помощта на специалист се търси твърде късно, което повлиява негативно развитието на децата. Затова апелирам всички, които се вълнуват от този метод и желаят да научат повече за него, да се свържат с нас на тел. 056 894954. Д-р Цветелина Григорова е младият колега в нашето отделение, който се занимава с подбора на пациентите за тази процедура.

Кои са най-честите симптоми, при които пациентите трябва да се обърнат към Вас?

Ако човек се чувства здрав, не е нужно да се обръща към специалист по уши, нос, гърло. Най-често към нас се обръщат хората, които имат някакви проблеми. Едни от най-честите ни пациенти са децата, които получават отити или възпаления на сливиците от често повтарящи се инфекции.

Имаме голям опит и с т.нар. отпушване на слъзните канали – процедура, която се прави при малки бебета. Тук я извършваме със специален лазер, възможно най-щадящо. По-възрастните пациенти се обръщат към нас, когато имат проблеми с гласа, с хронични заболявания – напр. синузит, с хъркането.

Колко често трябва да почистваме ушите си и как е правилно да го правим – трябва ли да използваме след баня клечки за уши?

Ушите имат свойството да се самопочистват. Ушната кал създава в канала необходимата среда за недопускане на болестотворните бактерии навътре. Не е необходимо да се прави нищо повече от това вътрешната част на ухото да се подсушава с хавлия след баня. Клечките за уши могат да бъдат много опасни и не трябва да се пъхат в ушния канал.

Така както не почистваме навътре други телесни отвори, по същия начин не трябва да пипаме и ушите. Ако толкова изпитваме необходимост да разполагаме с клечки с уши, можем да почистваме с тях само външната част на ухото. Това се отнася и за почистването на ушите на децата – ушната кал се почиства само ако е видима и е излязла от ушния канал.

Проблем ли е третата сливица и как трябва да се подходи - по-щадящо медикаментозно лечение или оперативно отстраняване?

Третата сливица започва да расте след първата година на детето, като има различни периоди на растеж и по време на пубертета претърпява обратно развитие. Всяко дете има трета сливица – при някои тя е по-голяма, при други – по-малка.

Големите сливици водят до затруднено носно дишане, хъркане, проблеми със слуха, неправилен растеж на лицевите кости и може да доведе до аденоиден фациес – т.нар. обратна захапка. Това се коригира трудно с времето и затова деца с уголемени трети сливици трябва своевременно да бъдат оперирани.

Препоръчваме операция и на деца с често повтарящи се възпаления на третата сливица. Най-често операциите се извършват между 4 и 7-годишна възраст. Всеки случай е индивидуален, затова е добре детето да бъде консултирано със специалист.

Тъй като най-честият причинител на възпалените сливици са стрептококовите инфекции, много е важно те да бъдат лекувани с подходящи медикаменти в точната дозировка и достатъчно продължително време.

В противен случай много често се достига до рецидиви, т.е. до повторно възпаление, което се овладява по-трудно и това е една от най-честите причини да се стигне до оперативно лечение.

 Отстраняването на сливиците е една от най-честите хирургични интервенции в детска възраст и има много строги критерии за нейното извършване. Причините да се стигне до операция са различни. Можем да ги разделим на няколко групи.

Първо – чести рецидивиращи ангини, второ – усложнения като абсцеси, и трето – сънната апнея, която не се дължи на възпаления, а по-скоро на много увеличени тонзили, които пречат детето да има нормален сън. Както всяка оперативна интервенция, така и тази може да доведе до различни усложнения.

Оперативната интервенция може да бъде извършена както по класическия начин с изрязване, така и с по-щадящи методи. Един от най-популярните и приложими от нас напоследък методи е т.нар. коблация (студена аблация) – безкръвно отстраняване на сливиците. При нея оперативните усложнения са сведени до минимум и възстановяването е много по-бързо.

Намирате ли връзка между УНГ заболяванията и коронавируса?

Коронавирусната инфекция може да доведе до усложнения, които да се проявят и като УНГ заболявания. А в обичайния си ход инфекцията се съпътства със симптоми, които са в нашата сфера – загуба на обоняние, вкус, възпаление на гърлото, частична загуба на слух.

В нашето отделение сме изследвали десетки пациенти с коронавирусна инфекция, имахме и научен доклад за най-честите УНГ симптоми по време на и след прекарана такава инфекция, така че да – има връзка.