Инж. Снежана Семова е управител на компанията Weber, част от френския концерн Saint-Gobain. В момента компанията има 2 завода в София и Варна. Тази година отбелязва 350 години от създаването с декрет на Луи XIV във Франция. На „Есенното изложение на Masterhaus” в Бургас компанията спечели „Приз за най-атрактивно участие” с гласове на публиката.
Инж. Семова, какво представяте на „Есенното изложение на Masterhaus” в Бургас?
- Ние представяме нашия HomePlan. Това е нещо, което досега в България не е правено и не е промотирано. Крайният клиент не знае в момента, че може да се обърне към някой, който може да му даде цялостен продукт. Например, аз имам терен, който е в определени квадратни метри и имам средства до определена сума и искам да имам своето жилище. Тези едни типове проекти, които са визуализирани с макети имат разработена цялата документация: архитектурните планове и всички онези, които са нужни за строителството, както и съответните документи за ползване. Това е проблемът, с който крайният клиент се сблъсква и се чувства изгубен, тъй като той не познава процедурата по изваждане на тези необходими разрешителни за строителство, както и разрешения за ползване. Освен това те много често са облечени в неяснота по отношение на изпълнителя. Хората не са професионалисти и не знаят колко коректно се извършва строителния процес.
Какво се включва в самия проект?
- В него се включва проектиране, строителство, инвеститорски контрол, плюс до ключ издаване на документацията за една конкретна стойност. Проектът е минал и една стъпка по-напред като е направил контакт с финансовите органи (в случая с няколко банки), които при добри условия могат да отпуснат част от средствата под формата на ипотечен кредит. Това наистина е нещо уникално. В България не го откриваме за първи път, а то функционира в западните страни, особено в Германия. Радвам се, че имам добър партньор в лицето на архитект Юри Ангелов. Той е с немско образование, видял е как функционира този проект и ни помогна да реализираме тези 10 макета, които показват различни типове къщи, с различна архитектура и етажност. Това улеснява целия процес на строителство в един гарантиран проект.
За какви хора този проект би бил подходящ?
- Подходящо е за едно младо семейство, чийто членове активно работят и никой от тях няма възможност да инвестира времето си в строителството на къща. Това е целевата група.
Каква е разликата между реновиране и саниране?
- Реновирането е като един ремонт. При него се използват нови продукти. Санирането е като реставрацията. Материалът, с който се санира трябва да е максимално близък до този, от който е била построена сградата. Но тъй като популярността на думата саниране се свързва с подобряване на енергийната ефективност на съществуващия сграден фонд с преобладаващи панелни блокове, затова ще говорим за саниране и няма да имаме предвид реставрация. Темата за санирането беше повдигната и от кмета на Бургас, Димитър Николов. Това е проект, който чакаме вече 10 години. Нашите колеги в чужбина вече са минали през този процес. Всички знаехме, че това ще започне и в страна като България с толкова много панелни жилища, около 700 000. Това са семейства, които живеят в енергийно неефективни жилища. Това е дискомфорт от една страна, а от друга страна е заплащане на високи сметки. Да, факт започна се процесът, сега е малко тромаво. Очаквахме го пролетта, както се вижда вече имаме първите блокове реализирани през август. Надяваме се с това, което беше заявено наистина да се заложи повече на качеството.
Какви са рисковете?
- Проектът не е затворен, няма опасност, ако до края на годината не се случи да се загубят някакви средства. Това е програма, която е в годишен период.
Къде са затрудненията?
- Административната част е малко по-тромава. Това е разбираемо, защото 100 % от програмата се финансира. Логично е, че ние имаме по-голям контрол като проследяване на изразходване на средствата и разбира се, моментът, който всички знаем, намиране на общо съгласие на съсобствениците. Но пък този един проект дава възможност на хората да се научат на малко повече толерантност. Всички живеем в едно общество и трябва да се съобразяваме дори и при взимане на решения.
Какви са ползите?
- Генерално ползите са много. Тръгвайки от спестяване на разходи и свършвайки до екологичната стойност на този проект. Със сигурност спестявайки 40 % от енергията, която се изразходва от една държава не е никак малко. Това означава по-малко горива, по-малко производственост, по-малко замърсяване. При всички случаи здравето на човека също е важно. Живеейки в една добра среда, няма и да боледува толкова. Малко от хората знаят, че мухълът и плесените вкъщи отделят спори, които ние поглъщаме и след това започваме да лекуваме алергии. При всички случаи ползите на първо място са в разходите. Следва опазването на околната среда, защото минимизираме горивата, които са едни от най-големите замърсители и разбира се комфорта и здравето на хората.
Как дойде идеята за флашмоб, с който провокирахте на откриването и до голяма степен допринесе за Приза за най-атрактивно участие, присъден от публиката?
- Това е голямото предимство да работиш в компания, представена в 67 страни. В нея работят 190 000 души, това са 190 000 възможности креативни мозъци да раждат добри идеи. Флашмоб видяхме от наши колеги, които са направили подобен във Великобритания. Един от основните приоритети дигиталният маркетинг да навлиза дори в компания на 350 години, която се счита принципно за по-консервативна, доведе до идеята да направим точно това в Бургас. Огромно щастие е наистина да намерим млади деца, които са изключително игриви, креативни, артистични и професионалисти. Самият флашмоб беше реализиран за една седмица. От идеята до изпълнението.
Какво предвиждате да се случи в Бургас? Какви са плановете ви?
- Бургас винаги е бил приоритет за нас. Първо като град предлага много възможности, което за един бизнес е изключително важно. Второ, като организация и като ръководство е изключително отворен и бързо развиващ се. Това е пазар, който тепърва ще бъде интересен заради туризма, който е силно развит около него. Ние като производител на системи, които санират и реновират, считаме, че целият този парк от сгради ще има нужда от поддръжка. Така че Бургас винаги ще бъде интересен като бизнес, като възможност и отвореност на хората. Ето защо от 2011 г. сме отворили нашия консултантски център, защото знаейки, че за гражданите предстои да санират и реновират, искаме да имаме по-различното представяне. Не е толкова страшно това, което чуваме, че градът е пренаселен. Със сигурност тенденцията на Запад се проявява и тук. Хората предпочитат да излизат в близките съседни села и да инвестират в къщи там.
Развивате бизнес навсякъде в страната. На кое място нареждате Бургас в сравнение с другите градове?
- Със сигурност на второ след София.
Въпреки че във Варна имате завод?
- Да във Варна имаме завод, защото сме близо до суровините и за нас това е важно, за да дадем една добра себестойност на нашия продукт. Като тенденция и потенциал, Южната част на Черноморието е доста по-развита и развиваща се. Факт е, че може би през следващите десетилетия в Бургас ще се инвестира и ще се развива повече.