Благой Рагин е председател на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите в България. В бранша е от 25 години, основател е на първото сдружение на частните хотелиери у нас.
В началото на април недоволни хотелиери се заканиха, че с кирки, лопати и гащеризони ще разширяват пътя от Поморие до Слънчев бряг. Защо символичният протест не се състоя и какви проблеми имат хотелиерите? Интервю на Gramofona.com с Благой Рагин.
Г-н Рагин, не открихте сезона с протест? Защо?
Да, не го направихме. Правителството е в процес на оставка и няма кой да ни чуе. Да се надяваме, че от есента до пролетта тази отсечка ще бъде завършена. Дано си го изпълнят. Виждате колко хора преминават и какъв оборот се прави.
Все пак няма да има нужда да се копаят тунели и да се правят някакви тежки работи. Не мога да си обясня защо 60 години това разшерение не е направено. С кирки да бяха го прокопали, досега щяха да го завършат.
Нали това казват всички, че Слънчев бряг е лицето на България. Тук лятото гъмжи от народ. Защо според Вас толкова години тази отсечка се точи?
Това е вторият град по население след София. Един път като се напълни, Община Несебър става по-голяма от Варна и Пловдив. Лично аз не зная какви са причините, но нещо е спънало процеса. Да се надяваме, че все пак здравият разум ще надлее. Дано да ни се провали инициативата да излизаме с кирки, лопати и да оставяме детска касичка за средства за доизграждане.
Вие сте председател на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите в България. Какви проблеми споделят с Вас те?
В момента летищата казват има 11 % ръст на туристи, от външно министерство казват, че се издават повече визи, а колегите споделят, че има спад на рускоговорящи. Къде се губят тези клиенти? Установихме, че са по апартаменти, хотели, където са купили недвижимо имущество. Това обаче не трябва да ни притеснява, а просто трябва да се промени маркетингът и рекламата. Трябва да излизаме навън и да се презентираме, както го прави Хърватска.
Скочихме на външно министерство, че има спад на записванията, те пък казват, че има повече издадени визи. От 30 полета на бургаското летище, 22 са от Русия и Украйна. Това е добре. Дори сега ще се откриват още консулства, за да може да привличаме нови клиенти и да пълним хотелите. А не да обиждаме тези, които вече са си купили нови апартаменти. Те пак остават парите си тук, нали купуват мебели. Става въпрос за добавената стойност, но за нея трябва да започнем да даваме пари. Затова настояваме 1 % от оборота, които правят апартаменти, хотели и ние, да отиват за реклама. Правим все едно 3 милиарда и половина, 35 милиона евро да отиват за външна реклама, както всички го правят.
Догодина ще станат 40 милиона, после 50. Увеличавайки парите за реклама, се увеличават и постъпленията. Направените дворци стоят и не може да чакаме да ни търсят. Ние трябва да търсим. Срещу 1 евро за външна реклама, се връщат 200 евро. Няма такъв доход. Нито от наркотици, нито от проституцията може на 1 евро инвестиция да ти се върне. Сега трябва това нещо да стане достояние чрез телевизии, вестници, метра, билбордове. Трябва да бъдем по-агресивни и мисля, че ще постигнем консенсус.
Министърът на финансите Петко Чобанов беше казал на нашия ресорен зам. министър, че иска 500 милиона лева приход като косвени данъци, за да върне 100 милиона. Ние реално сме ги събрали, но никой не е поискал тази справка, за да убедим финансовия министър. Аз не се сърдя на Чобанов, защото той е прав. Ние трябва да съберем информацията и да му я покажем, че сме събрали сумата. Ако ние на 500 милиона вкарани в хазната под формата на данъци, социални осигуровки, той ни върне 100 милиона, следващата година ние ще преведем на хазната 600 милиона. Така за пет години ще удвоим прихода. Ние искаме точно това-да не сме в тежест на бюджета.
Каква е тогава формулата за ефективна реклама според Вас?
Трябва да има диалог между държава, общини, бизнес и позитивното презентиране. Също и езикът на омразата трябва да бъде погребан.
Трябва да има нискотарифни полети, както в Албания, Сърбия, Македония, Хърватска, Гърция. От Белград до Париж полетът струва 50 евро за двупосочен билет. И при нас трябва да стане така.