Археолози извадиха човешка кост от некропол пред Gramofona.com в Созопол. Проучванията се извършват по трасето на водопровода, който се изгражда във връзка с европейския проект за Воден цикъл в морската община. Как вървят проучванията на екипа и на какво се натъкна той? Интервю на Gramofona.com с ръководителя на спасителните археологически проучвания от НАИМ-БАН Явор Иванов.
Г-н Иванов, как вървят проучванията? На какво се натъкна екипът?
- В този участък от улица „Републиканска”, който е дълъг може би 140 метра, попаднахме на некропол от V в.пр.Хр. В обикновени гробни ями са погребани индивидите, предимно деца с рисувани съдове, с местни съдове. В момента имаме може би над 40 цели съда. Със стригили (б.р. уред за почистване на кожа след спорт или баня), които са античните шпакли, ако мога така да се изразя, на това време, с което са почиствали тялото.
Археолозите са разкрили вече 10 структури и в момента продължават работа към площад „Черно море”. В момента проучваме един гроб с една такава стригила, но още не сме стигналидо дъното. Стригилите са метални предмети и в момента имаме две цели.
Важни ли са тези открития, до които достигнахте?
- Много е интересно и много важно, защото в редките случаи се хваща този ранен Некропол на Античната Аполония, която е била, и която ние имаме данни, че се развива на запад към училището на града. Обхващаме малък участък, тъй като работим само по трасето на водопровода, който е с ширина 170 см., но за сметка на това е много дълъг. Сега ще се включим от площад „Черно море“ към Общината, където очакваме да има структури от Римската епоха.
Какво друго открихте през изминалите месеци?
- Октомври, ноември и декември проучвахме от площад „Хан Крум“ до Читалището, където имаме фамилни гробници със седем лица от Римската епоха. I в. преди Христа и I в. след Христа. Едната е много интересна, защото е поставена бронзова дръжка с бюст на богинята Бендида или Кибела. Те общо взето са с едни функции в древността, има и куче, което лежи под богинята. Това е една от супер находките в този период. Другите структури са от IV- VI в. след Христа, късната античност. Интересното е, че са положени в каменни цисти (б.р. каменни стени). Имаме и 4 надписа на ранновизантийски. Предстои да бъдат разчетени, но най-вероятно става въпрос за лични имена.
Тепърва ще се правят антропологични изследвания в Националния антропологичен музей и институт. Те ще
покажат възрастта на погребаните, но прави впечатление, че като процент преобладават детските погребения. В началото на декември открихме един богат гроб с 5 теракоти на божества с 9 цели съда. До него намерихме един цял питос (б.р. голям древногръцки съд), в който е вградена керамична тръба и засега сме малко затруднени с интерпретацията. Може би става въпрос за антична тоалетна или за някакво съоръжение, свързано с преработка на вино, шахта, защото като започнахме да почистваме вътрешността му, беше пълен с керамика, може би 10-15 цели съда.
Направете обобщение на канала и всички находки в него?
- Имаме един некропол с трупополагане,отделно имаме и с урни, т.е. хората за изгаряни в керамични съдове и са полагани вътре. Това е V в. преди Христа. След което имаме в. преди Христа и първи след, така наречената антична тоалетна и каменна циста,т.е. обикновена гробна яма, която е заградена с големи камъни, които са използвани в това погребение. Те са взети от някакъв античен храм или голяма римска сграда. След което следва периодът на късната античност IV- VI век и може би малко Средновековие, но от Средновековие нямаме засега сигурни археологически структури, имаме само отделни керамични сегменти.
Защо е толкова ценен този некропол?
- В този ранния период, който нас най-много ни интересува много рядко се хваща такъв некропол. Не че няма данни, има при новото училище и при ресторант „Черно море“, където навремето са копали. Моят колега доцент Панайотова също хвана част от този некропол. В този участък на улица „Републиканска“ до „Черно море“ се разполага съвременният некропол на Созопол от 1940-та до 1950-та и по някаква причина хората, които не са могли да си изместят роднините в съвременното гробище са останали тук. Но при направата на асфалтовия път 67-68-а година разрушават голяма част от некропола и когато копаем около съвременните гробове намираме само предмети, които са като дарове на античните гробове. Обозначаваме по-скоро като антично депо за депониране на предмети, които са свързани с някакъв гроб, разрушен от съвременните погребения.
Едно такова депо даде много интересни находки – два кантара, които са уникални за България от така наречения тип „Свети Валентин”, заради украсата по тях. Една от теракотите е уникална, в България не е откривана досега такава, има само една в Лувъра. Представлява една жена, която седи на колене и пред нея пещ, а в пещта се виждат хлебчетата, които тя пече.
Напълно съм съгласен с изказването, че журналистите трябва да информират обществото като пишат РАЗБИРАЕМО. Факт е и, че археолозите са тези, които знаят какво е "стригили" или "питос". Може и много хора да знаят какво означават тези думи, но думата хващам не е като "циста".
Мануела, какво означава тази част от изречение:"...защото в редките случаи се хваща този ранен Некропол на Античната Аполония..."? За какво хващане говори твоят събеседник и с клещи ли, с що ли хваща той некрополи? А като какво са "два кантара"? Ти, девойко, не пишеш за археолози, а за широка читателска маса. Събеседникът ти може да използва специфични за своята професия термини в обикновен разговор, но те не са разбираеми за четящи неспециалисти. Затова твоята роля е или да го помолиш да се изразява разбираемо, или да го попиташ кое какво означава и да поясниш за читателите, както все пак си направила с думите "стригили", "питос" и "циста".