Вече две години катедралният храм "Св. св. Кирил и Методий" е в пукнатини. Причината църквата да затвори врати е строежът на подземния паркинг пред нея. Днес стана ясно, че започват дългоочакваните укрепителни дейности на храма. Какво се случва наистина с него ни разказа главният архитект на Община Бургас Веселина Илиева.
Г-жо Илиева, докъде се стигна със сагата катедрален храм „Св.св. Кирил и Методий“?
- Вече сме започнали разговори с църковното настоятелство, с епарахийския съвет по отношение предприемане на действия за възлагане на неотложни работи по стабилизиране на фундаментите на сградата.
Следва укрепване на елементите и проект за възстановяване на храма. Заданието за проектиране е съгласувано със Сливенска митрополия и с Министерство на културата, с посочени допълнителни изисквания и указания. Те са показани на църковното настоятелство. Изяснили сме всички детайли по начина на организация на работа с него.
В коя част на църквата проблемите са най-много?
- На мен като неспециалист ми е много трудно да коментирам. Има експерти от нашата дирекция „Строителство“, има привлечени външни експерти и експерт от самата църква. Помолихме и колегите от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране да се запознаят с обекта.
Очакваме до дни да получим и тяхното становище, за да може да се предприемат необходимите действия, по това което имаме като предварителни данни. Необходимо е допълнително да бъде проучена и самата почва под църквата,
защото там не е сондирано. Сондирано е наоколо и трябва да се отчетат специфичните елементи на земната основа в тази част. Така че това ще бъде част от цялата операция по допълнително укрепване и възстановяване.
Кое първо трябва да се свърши?
- Първо трябва да се направят проучвателни, възстановителни и укрепителни действия, като на първо място да са неотложно аварийните, т.е, тези, които са предписани от експертите. След това следват консервационно-реставрационните за укрепването на елементи и за изграждането на нови такива, за да постигнем стабилитета на сградата. Тя не е изчислявана на земетръс, градена е на етапи, няма конструктивен проект, което също е част от проблема. Въпреки всичко се надяваме с общи усилия да постигнем желания ефект.
Много се спекулира относно това, че училище „Св. св. Кирил и Методий“ също е застрашено по някакъв начин. Има ли сигнали за напуквания в сградата от строежа на подземния паркинг?
- Колегите са били там на проверка в петък. Училището има стари пукнатини. За момента становището на 8 души експерти- конструктури е, че вследствие на строежа на подземния паркинг, няма допълнителни нарушения в конструкцията на сградата на училището.
Във всяка стара сграда има пукнатини, които са вследствие от самата несвръзка на конструктивни елементи. Някъде има зазиждани стари отвори, където е нормално да се появят пукнатини. Има моменти, в които също могат да се получат пукнатини от оводняване на земната основа от некачествено изпълнени и прилежащ терен настилки. Също и от лоши водосточни тръби.
Абе истината е, че буквално о***хте пейзажа с подземния паркинг. На кой малоумник му хрумна да копае там, без първо да провери, че църквата няма основни. Така е строена преди повече от век. А да не говорим, че заради пропадането на земните пластове вече се образуваха вълни и по съседните улици.