Анна Пенева е директор на бургаското СУ „Йордан Йовков“. Училището направи важна крачка към прилагането на най-модерните технологии и методи на обучение и в годините се доказа като едно от най-бързо развиващите се учебни заведения в областта. Пенева бе отличена с наградата „Директор на годината“ от квотата на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. Как училището се промени в годините и кой стои зад всичко това? Интервю на Грамофона нюз с Анна Пенева.

Г-жо Пенева, преди седмица бяхте отличена с приза „Директор на годината“ от квотата на Съюза на работодателите в системата на народната просвета за цялата Бургаска област. За какво е наградата?

Благодарна съм на колегите -директори от област Бургас, които оцениха труда ми и ме номинираха за наградата „Директор на годината“ 2022 г. , както и на Националната комисия по номинации на СРСНПБ, с председател Петя Йосифова, която утвърди тяхното предложение.

За мен бе изключителна чест, че получих лично от Председателя на СРСНПБ Диян Стаматов това високо отличие в началото на месец май по време на Пролетната академия на директорите „Продължаваме заедно“. Тя се проведе в Поморие пред 360 директори от цяла България.

Наградата е по критериите на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България и е за принос в организационното укрепване на Бургаската областна организация, където съм избрана и работя като секретар на Областния съвет от 2016 година. Както и за показани професионализъм, иновативност и отдаденост в работата като директор на СУ „Йордан Йовков“ Бургас, което ръководя от 12 години.

Трудно ли е да си ръководител на толкова голямо училище?

Работата на училищния директор е много отговорна и всеобхватна, изискваща пълно отдаване на поетата длъжност. Затова всичко, което се случва в училището, е резултат както на моя дългогодишен труд, така и плод на усилията на всички членове на екипа на СУ „Йордан Йовков“, на умело приоритизиране на задачите, делегиране на отговорности, контрол на изпълнението и стимулиране на колегите при отлично изпълнение.   

Какво е за Вас СУ „Йордан Йовков“?

За мен СУ „Йордан Йовков“ е любов, кауза и съдба. Там започнах за първи път работа, когато бях само на 22 години, току-що завършила висшето си образование.

През 2010 година спечелих конкурса за директор и вече 12 години успешно ръководя екипа му за изпълнение на Стратегията за развитие на училището.

В града все повече се говори, че училището е много различно, а интересът към него все по-голям. Коя е успешната формула, която следвахте, за да промените СУ „Йордан Йовков“?

Като директор се поставих в стила си на управление в позицията на „играещ треньор“. Всичко, което планираме като ръководство и възлагаме на учителите, съм го правила и аз като учител в дългата си педагогическа практика. 

Екипът ни работи постоянно за осигуряване на позитивна образователна среда: училищен климат, атмосфера на взаимоотношения, стил на управление на човешките ресурси.  Целта ни е осигуряване на достъп до образование и повишаване качеството му като предпоставка за развитие на личността на всеки ученик и предотвратяване на преждевременното напускане на училище.

Училището ни е иновативно от 2018 година, относно внедряване на информационно-комуникационни методи и технологии в образователно-възпитателния процес. Разполагаме  със 72 таблета, 60  лаптопа, 12  интерактивни дисплеи, които се ползват интензивно чрез работа в различни образователни платформи.

Изцяло обновени са класните стаи и кабинети със съвременна училищна мебел, осигуряваща самостоятелно работно място за всеки ученик и индивидуално гардеробче.

Развиваме професионалното образование в СУ „Йордан Йовков“ в гимназиален етап чрез прием в единствената в Бургаска област паралелка по специалността „Съдебен служител“. Успешно си партнираме с Районен и Окръжен съд и Окръжна прокуратура в Бургас.

Важни за нас са и заниманията по интереси в 9  клуба, като 5 от тях са в STEM направления, а другите са по изкуства: народни танци, мажоретки, вокална група, фанфарен оркестър.

Знаем, че работите по много проекти – кои са те?

За работата на екипа на СУ „Йордан Йовков“ по много проекти бях отличена с награда от кмета на Бургас за 24 май 2021 година. Тя бе за изключителни заслуги и постигнати високи резултати от дейност по международни и национални образователни проекти и програми. Ето кои са те:

Национални програми на МОН:

1.НП „ИКТ в системата на предучилищното и училищно образование”

2.НП ”Оптимизиране на вътрешната структура на персонала”

3.НП „Без свободен час”

4. НП „Мотивирани учители“

5. НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“

6. НП „Заедно в грижата за всеки ученик“

7. НП „Иновации в действие“

Проекти по „Еразъм+“ на ЕС:

Проект  2019-1-BG01-KA101-061907  „По-високо качество на образованието чрез обмяна на опит“ мобилност на екипи от учители с Полша и Испания

Проект BG01-KA101-078410 „По-добри умения за по-добър живот“, за участие на 9 наши учители в квалификационни курсове в Германия, Италия, Финландия

Проект „Екология, култура, възможности за креативно учене и активен живот“ 2020-1-RO01-KA227-SCH-095623, с партньори от Румъния, Португалия и Турция

Проект „Съвременното училище - европейско пространство за образование“ 2021-1-BG01-KA122- SCH-000030737, за участие на 7 наши учители в квалификационни курсове в Ирландия, Испания, Италия

Национални проекти на МОН

Проект  „Образование за утрешния ден“

Проект  “Квалификация на педагогическите специалисти”

Проект "Равен достъп до училищно образование в условията на кризи"

Разкажете повече за сериозния екип, който стои зад Вас? Каква е равносметката Ви като директор?

На първо място разчитам на професионализма и отдадеността на каузата на СУ „Йордан Йовков“ на заместник-директорите Светлана Янова и Калина Пенева, на социалните партньори от  КТ „Подкрепа“ -Александрина Недялкова и СБУ при КНСБ-Стоянка Димитрова, на председателите на методическите обединения Галина Колева и Вера Георгиева, на професионалните училищни общности от учители, на служителите и работниците от непедагогическия персонал.

Благодарна съм за подкрепата на родителската общност, на председателя Ваня Йорданова и членовете на Обществения съвет, на председателя Йордан Костадинов и членовете на  Училищното настоятелство.

Вярвам и се доказа през годините, че заедно можем да постигнем много, обединявайки усилията си.

Каква е Анна Пенева извън работата – хоби, как разпускате?

Аз съм активна натура, от дълги години съм туристка и ходя на походи и екскурзии. Често  карам колело, харесва ми да шия гоблени, да приготвям ястия по рецепти от българската и чуждестранна кухня.

Какво пожелавате на колегите, учителите, родителите и децата в навечерието на 24 май?

Да бъдат здрави, да работят упорито за изпълнение на целите си, защото на България са необходими интелигентни личности, които със знанията и труда си да допринесат за нейния напредък като европейска държава.