Интервю с инж. Румен Желев, директор на Регионална дирекция по горите - Бургас
Г-н Желев, в седмицата на гората сме, какви прояви предвижда Дирекцията по горите - Бургас?
- Тази седмица на гората е под мотото „Гората утре - наша грижа днес”. От 85 години насам се провежда ежегодно всяка първа седмица на месец април. Винаги преминава по традиционен начин - има едно национално честване, тази година беше в Пловдив и в Карлово, останалите два дни са за празненства и мероприятия, които се извършват по места.
Вие сега се връщате от Пловдив, какво се случи там, коментираха ли се проблеми, свързани с горите?
- Не, по време на седмицата на гората не се коментират такива проблеми. Преди това имаше пресконференция и съответно имаше такива въпроси. Проблемите с горите ги коментираме през всички останали дни от годината, а точно тези три-четири дни посвещаваме на заслужен респект и заслужена почит към гората, която, освен че е белият дроб, освен че е живот, климат и всичко останало, за нас е източник и на прехрана, така че, по отношение на проблемите за гората нямаше много коментари.
При нас, събитията за седмицата на гората сме ги съсредоточили в последния ден, на 9-ти април. В 9,30 ч. започва среща с лесовъди-ветерани, работили на територията на тази дирекция. В 10,30 ч. сме в ЦДГ „Звънче” в комплекс „Славейков”, където ще залесим дръвчета и ще наградим деца, които са направили рисунки на тема за гората. Новото и различното е, че привечер от 17 ч. в театър „Адриана Будевска” пред нашата общественост ще се представи един моноспектакъл, наречен „Гласове”, по текстове на Николай Хайтов, който, освен че е български писател, е инженер-лесовъд по професия. Ролята е поверена на актьора Стоян Памуков. Използвам случая да поканя бургаската общественост. Входът ще бъде свободен.
Дължим на гората този реверанс, защото тя е нещо свято и отношението към нея трябва да бъде свято. Стараем се да го постигаме. За съжаление не всички се отнасят по този начин към нея.
Какво е състоянието на горите в Бургаско?
- Добро.
Това е много относително определение. Какво означава добро според
Вас?
- Добро означава, че гора има и ще продължи да има. Дори гората увеличава обема си, както по кубатура, така и по площ. Към днешна дата територията на гората в Бургаска област е 333 хиляди хектара. До преди 3-4 години е била 329, т.е. увеличила е площта си с 4 хектара. Това са 40 декара. Освен това, като дървесина на нашата територия тя прераства обема си с около 200 хиляди кубика годишно.
Как става това увеличаване, при положение, че на територията на Бургаско има много заменки, бяха изсечени много гори, а на тяхно място бяха построени различни хотелски сгради?
- Не са изсечени толкова много гори. Заменени са 200 хиляди хектара. От тях, обаче, със сменено предназначение са само 16 хектара, което, отнесено към общата горска площ е изключително нисък процент. Гората се самовъзстановява. Дори изоставени ниви и терени се превръщат в гора, тъй като се самозалесяват.
Наскоро при мен беше кметът на община Малко Търново, който каза нещо много интересно и много вярно: „Нашата община в 90% е гора и останалите 10% също стават гора". Като няма хора да работят, разнасят се семената от дърветата, самозалесяват се територии, минават лесостроителите и ги включват към гората. Освен това, съгласно Закона за горите, след 1-ви март 2003 г., територията на горския фонд не трябва да намалява нито с един квадратен метър, а може само да се увеличава. И това става факт.
Това означава, че хората в Странджа губят нивите си, които се намират близо до гората?!
- Да, това означава. Няма кой да ги работи.
Как ще бъдат компенсирани? Означава ли, че стават собственици на гори?
- Разбира се, собствеността не се променя. В един момент хората, които са били собственици на земеделски площи, може да се окаже, че са станали собственици на гори. Това не променя собствеността, променя само вида на територията. И ще трябва да ги стопанисват съгласно закона за горите. Ако не могат да го направят те, могат да ги предоставят за стопанисване съответно на държавните горски стопанства, или на съответните общини, на чиято теритирия се намират.
Какво се промени за осемте месеца, откакто сте шеф на дирекцията по горите в Бургас?
- Рязко се повиши разкриваемостта на нарушенията в горите. Незаконна сеч, нерегламентирана сеч, превоз на дървесина без съответните документи, доказващи нейния законен произход. По Закона за лова и опазване на дивеча заловихме доста бракониери. Предали сме документите в прокуратурата. Общо взето усилията ни се увенчават с успех.