Зъболекарите печелят битката, но не и войната с кариеса.Засега! Българската национална програма за профилактика на оралните заболявания при деца 0-18 г. е може би първата , която се осъществява на Балканите, казва д-р Роберто Виана, президент на Световната дентална федерация/FDI/.
Д-р Роберто Виана е президент на Световната федерация на зъболекарите /FDI/ от 2007 г., избран е на конгреса в Дубай. Той встъпи в длъжност през септември 2009 г. на конгреса в Сингапур. Световната федерация на зъболекарите /FDI/ е създадена през 1900 г. FDI е гласът на денталните лекари пред света, а България е една от първите членки в нея. Д-р Виана е специалист по детско зъболечение и преподава в университета на Рио де Жанейро, Бразилия.
Д-р Виана, конгресът на Световната дентална федерация в Салвадор да Бая, Бразилия е едно от най-значимите събития в календара на зъболекарите и се очаква от тях с голям интерес. Какво от новостите в денталната медицина, технологии и материали са особено интригуващи?
Очакваме няколко иновации в областта на дигиталните технологии и внедряването на оборудване като “Blue Fox”/ нов тип диодна лампа с по-добри функции, която използва последните LED технологии/ и робота „The Mona”/ напълно автоматична система за планиране на дентални импланти и хирургична навигация/. Относно другите сфери, като имплантологията, например, освен тематичните семинари и конференции, тазгодишния Конгрес ще даде нов тласък на вече познати технологии и ще представи подобрени иновации.
Колко време след появата си, модерните технологии навлизат в практиката на зъболекарите?
- Много често това зависи от времето, необходимо на професионалистите да открият преимуществата от използването и внедряването на тези технологии в своите кабинети. Роботите от тип „Mona” са вече на пазара, но степента на използването им ще зависи от тяхната цена.
Кои страни диктуват модата в зъболечението ?
- Трудно е да се определят страните, които диктуват насоките на денталното лечение, но има лидери в изследователската работа и разработването на нови практики и лидери в иновационните технологии. САЩ, Германия и Япония силно се стремят да разработват ново оборудване, съобразено с различните стандарти и брой професионалисти. В същото време тези страни, включително и Бразилия влагат повече работна сила в изследователския процес.
Съгласен ли сте, че с новите технологии денталната медицина става все по-скъпа услуга, а в резултат на модерния начин на живот зъбите на хората стават все по-болни. Как достъпът до качествена дентална услуга може да се подобри?
- На всяка технология, в която и да е област, ще бъде направен приходн-разходен анализ преди внедряването й в практиката. Новите технологии са винаги скъпи, но при по-широко приложение, цената им спада и стават по-достъпни. Модерен начин на живот не означава непременно болни зъби. Консумирането на храна с голямо съдържание на захар, винаги крие риск, но ние трябва също да знаем, че оралните заболявания често са свързани със социално икономическите фактори, култура, образование и навици за
хигиена на устата. Профилактиката и популяризирането на оралното здраве са ключови фактори за премахването на денталните заболявания и това не е свързано с усъвършенстваните практики на денталното лечение.
Какви са възможностите на нанотехнологиите в зъболечението?
- Ние използваме нанотехнологиите приоритетно не само при микроскопични повърхности, което изисква тяхното прилагане, но също така върху множествени повърхности. Например, ако ние имаме активна съставка в разтворите за плакнене на уста и ако тя е наносъставка, то ние ще се нуждаем от по-малко количество, за да получим същия ефект, отколкото, когато използваме стандартна съставка. Лесно е да се открият аргументи в полза на използването на нанотехнологии, но не трябва всичко да бъде ориентирано в тази посока.
Печелят ли зъболекарите битката с кариеса?
- Зъболекарите вече спечелиха няколко битки с кариеса, но не достатъчно, за да победят във войната.
Темата за детското дентално здраве все повече е във фокуса на вниманието на здравните системи по света, вие сте детски зъболекар. Какви са вашите съвети и препоръки?
- Докато стандартното взаимоотношение между зъболекар пациент се възприема като „един-на-един”, когато обаче пациентът е дете, връзката се превръща в триъгълник. Еднакво важни тук са здравето на пациента и родителя, който в повечето случаи е майката. При детската дентална медицина всичко, което правим, трябва да бъде в партньорство с родителите. Добрите навици за орална хигиена трябва да започнат още преди раждането, включвайки бъдещите родители. Всеки детски зъболекар знае колко е важен периода на поникване на зъбите. Появата на първото зъбче е щастливо събитие за всяко семейство и професионалистите трябва да използват този момент, за да образоват родителите.
Холивудската усмивка все още ли е актуална?
- Естетиката и красотата са концепции, които се възприемат различно в отделните общества. Холивудската усмивка не е това, което често виждаме по света. Не изкуствената, а естествената, здрава усмивка е това, към което се стремят модерните дентални практики и хората.
Били сте в България, познавате по-отблизо работата на Българския зъболекарски съюз с председател д-р Николай Шарков. Каква е цялостната Ви оценката за ролята на Български зъболекарски съюз в рамките на Световната дентална федерация?
- Очевидно е, че Български зъболекарски съюз /БЗС/ е много добре организиран и ангажиран към българското общество. Фокусът, който БЗС дава на продължаващото обучение на своите членове и взаимоотношенията с Министерството на здравеопазването, отразяват високите стандарти и ценности на съюза. Присъствието в медиите и уважението, което получава БЗС са неоспорими доказателства за високите му постижения.
С какво искате да се запомни вашето председателстване на FDI и този конгрес?
- Денят, в който бях избран за Президент на Световната дентална федерация (FDI) е спомен, който винаги ще нося със себе си. Колкото до останалите, бих искал да ме запомнят чрез моите усиля да представя FDI като организация пред колкото се може повече зъболекари, като я направя по активна в участието й в дейностите на своите членове, националните дентални асоциации, както и в различни мулти-професионални програми за по-добро здраве и благоденствие на нацията.