Димитър Стоянов

Димитър Стоянове е общински председател на БСП Бургас. Интервюто с него е за националното съвещание на БСП, което се проведе в Пловдив на 20 и 21 февруари.


- Г-н Стоянов, какви са най- важните решения, кито бяха взети на националното събрание на БСП?
Това беше една среща- разговор, даже не мога да кажа, че са взети решения. За първи път ръководството на БСП прави такава среща с общинските представители в последните 10 години, може би, като се търси тяхното мнение по определени въпроси. Целта е от националното ръководство да се вземе становището на местните структури. Основните въпроси, които се разглеждаха, бяха организационното състояние на партията, работата с медиите, подготовката за местните и президентски избори, коалиционната ни политика. Срещата се проведе в една по- разчупена атмосфера, като целеше да се видят какви са отделните становища, включително имаше и крайни, които се изразяваха.

Това, което на мен лично ми правеше впечатление е, че всички становища се възприемаха изключително добронамерено, както от ръководството на партията, така и от нас, самите участници. Даде се доста голяма свобода в дискусиите. В края на краищата ние се разбрахме, че при приемането от ръководството на решенията ще се остави всяка една от общинските организации да се съобразява с конкретната специфика в собствените си райони.

- Все пак споменахте, че Бургас ще бъде първата организация в страната, която ще излезе с обща листа за изборите. Това пилотен проект ли е?
Нашите предизборни кампании стартират от средата на следващата година. А ние поставихме въпроса, че по решение от септември месец миналата година, при нас трябва принципите за издигането на кандидати да бъдат изготвени и приети от общинския съвет до месец май тази година, а октомври месец да се състои на конференция- самото подреждане на листите с общински съветници и класирането на кандидатурите за кметове на кметства и кандидатурата за кмет на община Бургас. Това беше възприето, отчитат се и всички рискове и възможности, които крие едно преждевременно издигане на кандидатури. Ние до сега сме пробвали другия вариант, когато нашите кандидатури ги съхраняваме до последния момент, а сравнително трудно ги налагаме в общественото съзнание. Отчитайки всички рискове, решихме този път наистина да рискуваме, да отидем на едно по- ранно издигане на кандидатури, с ясното съзнание, че няма нещо, което да е само положително или само отрицателно.

Знаейки рисковете, ние просто ще трябва да си издигнем кандидатури, които не са толкова атакуеми.

- Има ли имена, които вече се въртят? Определи ли сте аценти?
Не, няма имена и смятам, че ако някой сподели имена, то те са само въпрос на лично предпочитание. Винаги в БСП издигането на кандидатурите е ставало от основните партийни организации. И по този начин, ако има нещо, за което аз мога да лобирам, то ще бъде за нови кандидатури, за млади хора. Но когато говорим за нови и млади, имам предвид хора, които са се реализирали в съответната професия и имат потенциала и качествата да бъдат общински съветници. Естествено и нормално е някаква част от настоящите общински съветници също да влязат, защото на тези хора ще им трябва някой да ги води. Но в никакъв случай ние няма да тръгваме срещу наши хора. Просто говоря за една кампания, която трябва да бъде изключително добронамерена.

- Казахте, че ще търсите нови лица. Как точно смятате да се отървете от старите муцуни?
Нямам намерение от никой да се отървавам. Смятам, че на всеки е ясно, че БСП ако иска да победи, трябва да предложи нови лица. Явно е, че през периода на прехода в бургаската общинска организация се въртяха едни и същи хора. Те имат своите големи качества, имат и своите заслуги. Но както се казва в библията- всяко начало има и край, пък и краят е едно ново начало. Ние на тези хора ще им предложем други възможности, които са не по- малко интересни от тези места, на които са в момента.

- Говори се, че има репресии срещу членове и симпатизанти на БСП. Споделяте ли подобни твърдения?

Репресии смятам, че е силна дума, ако говорим за репресии. Но това което ми прави впечатление е, че голяма част от симпатизантите и членовете на БСП бяха уволнени. Голяма част от нашите привърженици, които работеха в общинската администрация при спечелването от ГЕРБ на местните избори, бяха уволнени или принудени да напуснат общината. Следва да имате предвид, че БСП през всичките години на прехода никога не е постъпвало по този начин с представителите на своите политически опоненти. Въпреки че и в нашите редици е имало подобни сигнали ние смятаме, че сме постъпвали по- мъдро в този случай.

- Като казвате, че има уволнения, конкретизирайте няколко имена и кои са местата, от които са уволнени?

Аргир Бояджиев е уволнен като директор на Пристанището, Николай Тишев е уволнен като завждащ отдел в самото Пристанище, Георги Михов е уволнен от Агенцията за държавни вземания като неин ръководител. На тях не им е предложена друга работа, не само промяна в длъжността, напротив- не е предложена друга работа.