Ние не искаме да сме виновни за болничните листи, за източването на касата, за ланския сняг...
Интервю с д-р Здравко Димитров, председател на Регионалния лекарски съюз в Бургас
Д-р Димитров, в момента в цялата страна лекарите протестират, само бургаските медици не са организирали такъв протест. Каква е причината?
- Решението на нашите колеги е всеки да протестира така, както намери за добре. Това е решението на Управителния съвет /б.р.- на Лекарския съюз/ и ние не смятаме, че трябва да се излиза с байраци, да се излиза с крясъци, с викове, ние сме интелигентна професия и трябва да вървим с диалог.
Можем ли да кажем, че в Бургас лекарите се чувстват добре, в смисъл, че не изпитват това недоволство, като другите лекари в страната?
- Ние не сме оазис! Аз се притеснявам за протеста вътре във всеки един лекар. Аз започвам да протестирам тихо срещу Вас като пациент, този протест ако стане, тогава е много лошо.
Как се протестира тихо?
- В отношението към пациентите, в начина на работа и в отношението към професията - това е тихият протест. А всъщност, не е вярно, че ние не протестираме. В Поморие има протестно събрание в момента, в Айтос и Карнобат - също. Това, че не ни виждате да пукаме балони навън, не означава, че не протестираме.
Вие лично как изразявате протеста си?
- Няма нужда да крещим и да викаме. Аз изразявам моя протест, когато казвам своето мнение. На нас, лекарите, ни писна да бъдем виновни за всичко. Ние не искаме да сме виновни за болничните листи, за източването на касата, за техническите неизправности, за ланския сняг... Когато се говори за лекарски грешки, трябва да се знае, че само 7% от тях са резултат от човешкия фактор. Всичко останало се дължи на остаряла апаратура, на некачествени материали, на лоша организация.
Пишат: „Лекарите източиха касата”. Как така “източиха касата”, щом заплащането на лекарите е само 20% от средствата, които
влизат в системата на здравеопазването?
В случая, Вие на кого сте обиден за това, че проверяват здравните заведения за източване на пари от касата – на медиите, или на правителството?
- Това е право и задължение на правителството. Негови са контролните органи. Но трябва да стане ясно, че не за всичко са виновни персонално лекарите, защото здравното заведение не е лекар. И не може да се каже лекарите източват. Никой не може да си представи какво е, като застанеш срещу болния очи в очи и той плаче, а ти му обясняваш, че по правилата на Здравната каса не може да се лекува. Какво правим тогава? Ставаме виновни ние! Ние източваме касата. Защо лекарите? Системата източва.
Клиничните пътеки, които са отпуснати от здравната каса, ограничават лекарите, това ли да разбирам?
- Абсолютно категорично - цената, правилата, нямате си представа какви абсурдни правила има!
Кажете едно! Дайте пример за абсурдно правило.
- Например правилата за болничен престой. По клинична пътека болният трябва да лежи 5 дни, обаче ако каже, че не иска да стои, аз трябва да го вържа в отделението, за да може накрая здравната каса да ми плати. Иначе ми казват, че аз източвам касата, ако пациентът стане и си отиде.
Означава, че съм извършил лекарската дейност, но няма да ми платят, ако пациентът си тръгне. Отгоре на всичко ще ме обвинят, че източвам касата. Това е само един пример.
Или направена е операция с всички изследвания, не е направено едно кръвно изследване, за което лекарят е преценил, че не е неоходимо. Заради това не се плаща цялата операция...
Какво трябва да се промени?
- Промяната трябва да е политически акт. На Лекарския съюз задължението е да напише правилата за добра медицинска практика, което ние сме направили. Нужно е да се приемат стандартите на здравните заведения. Това вече е работа на политиците и на правителството. Да се промени събираемостта на парите, начина на плащане и т.н. Най-важното е остойностяването на медицинските дейности, като лекарски труд. Тогава, когато аз свърша една работа, никой да не може да ми каже, че източвам пари.