Има вероятност да се намали тримесечната забрана за улов на бяла мида. Заради заповедта на министър Десислава Танева, днес рибари се събраха на протест пред Изпълнителната агенция за рибарство и аквакултури. Хората са категорични, че тримесечната забрана за улов на бяла мида ги обрича на глад.

„Това са три месеца. После идват юли, август. Всички знаят какво е времето тогава. Рибарите няма да могат да излязат и реално ще бъдат без работа поне 5 месеца“, коментира Георги Рахнев. Той е управител на преработвателен цех, който изкупува бяла мида. Негови работници също се включиха в протеста, защото ако рибарите не събират бяла мида, те също остават без работа.

Протестиращите са категорични, че заповедта на министър Танева не е издадена в правилния момент. Според тях размножителният период на бялата мида е преминал и сега няма смисъл от рестрикции.

Според директора на ИАРА обаче, мидата е в активен период на размножение близо 5 месеца в годината.

„Ние търсим баланс, няма как да забраним на хората толкова дълго да не работят, но в същото време трябва да пазим ресурса, ако искаме браншът да се развива и в бъдеще“, обясни Николов. Думите му потвърди и министър Танева. В София тя също коментира днешната стачка. „Заповедта за забраната на бяла мида е издадена на основата на научни становища и след консултации с бранша. Склонни сме да водим разговори, но трябва да сме наясно, че трябва да се пази биоразнообразието“, обясни Десислава Танев. Управителят на БГ Фиш Йордан Господинов пък коментира, че неговата асоциация е тази, която е поискала забраната. Причината е, че по наблюдения на бранша в последните три години има драстичен спад в популацията на бялата мида.

„Ресурсът трябва да се запази. Ние поискахме тримесечна забрана, защото в този период мидата хвърля хайвера си. В момента се лови дребната мида, която трябва да се остави да порасне“, допълни Георгиев. Той уточни, че 90% от износа на бяла мида се осъществява от предприятия на асоциацията и за това си позволяват да настояват за рестрикции, тъй като мислят в перспектива и искат да запазят бизнеса си. Колегата му Емил Милев от „Черноморски изгрев“ обаче застана на страната на протестиращите.

„Основното ни притеснение е за късното въвеждане на забраната. Ясно ни е, че трябва да опазим биоразнообразието, но ние искаме да е плаваща забраната. Една през пролетта, от 15 април до 15 юни и една през септември. Въпросът е все още отворен. Дебатите ще продължат и се надяваме на намаляне на забраната“, обясни Милев.

Протестиращите в Бургас пък обявиха, че ако не бъдат чути, ще заминат на протест в София и ще поискат оставката на министър Танева. Категорични са, че в момента не се опазва популацията на бяла мида и обвиниха колегите си от БГ Фиш в корпоративни интереси.