Има разлика между случаите на Динко от Ямбол и Перата от Бургас.

Това коментира днес апелативният прокурор Любомир Петров. Държавният обвинител е категоричен, че в случая от 10 април, при който Петър Низамов и негови приятели задържаха трима афганистанци не може да се приложи чл. 12а от Наказателния кодекс.

Въпросният текст в НК обосновава гражданския протест и гласи: „Не е общественоопасно причиняването на вреди на лице, извършило престъпление при неговото задържане за предаване на органите на властта и предотвратяване на възможността за извършване на друго престъпление, ако няма друг начин за неговото задържане и ако при това задържане не е допуснато превишаване на необходимите и законосъобразни мерки.“

В случая на Перата обаче органите на реда не са били уведомени, а мигрантите са били насочени към Турция, обясни прокурорът. Уточни също, че не трябва да се допуска и превишаване на необходимите мерки при задържането.

„Тук говорим за насилствено събаряне на земята, завързване, ритане. Заплашване с нож и пистолет и претърсване за ценни вещи“, категоричен е Любомир Петров. Той разграничи случая на Петър Низамов от този на най-известния в момента ловец на мигранти – Динко от Ямбол. „Там нямаше насилие. За това Динко не е обвиняем, а по случая се води само преписка“, обоснова се апелативният прокурор.

За разлика от Динко, който е привикван да дава обяснения по жалба на Хелзинския комитет, Перата получи обвинение за незаконното отнемане на свободата на трима чужди граждани.

На правителственото заседание днес, казусът Перата беше коментиран и от премиера Бойко Борисов. „Никой няма право да арестува извън закона“, заяви министър-председателят. „Не съм призовал никой да ходи да бие, да връзва или да тормози който и да било. Всеки, който минава през зелената граница, е нарушител, и казах, че благодаря на всеки, който подаде сигнал, за да бъдат задържани“, категоричен бе премиерът.