Проблемът в намирането и оставането на млади кадри в културните институции в Бургас е голям. Съществуват много изисквания, за да се започне работа в тази сфера, но заплащането не отговаря на тях. По този начин младите хора губят мотивацията си да се развиват в областта на културата и търсят други решения – сменят професията си или заминават за чужбина. „Законите ни задължават хората да имат определено образование. За заемане на длъжността библиотекар в обществена библиотека каквато е читалищната, лицето трябва да има минимум професионална квалификация библиотекознание. При тези минимални заплати, млади хора не искат да започват работа в тези институции”, обясни Кольо Николов председател на Областен читалищен съвет Бургас.

Ситуацията в музеите не е по-различна. Оказва се, че най-младият служител в Регионален исторически музей Бургас в момента е на около 30 години. „Няма млади хора, няма кадри, които да излизат от Университета и да искат да работят в музей. Това е най-лошото. Проблемът наистина е сериозен”, смята Пламена Кирова главен уредник отдел Етнография при Регионален исторически музей Бургас. Тя допълни, че е необходимо техният труд да се оценява по-достойно, тъй като и без това са малко като бройка. „Някои от колегите казаха, че има места, където колегите вече са пред пенсия, а млади няма. Какво ще се случи тогава? За да сме още в България, а не на терминал 2 значи все още имаме надежда”, каза Пламена. Тя обясни, че изискванията за започване на работа в музей са огромни. „Трябва да имаме висше образование, да знаем минимум по един западен език, да бъдем специалисти в областта си, а такъв не се става за един ден. Средната заплата на колегите в страната е между 400-500 лв”, уточни уредникът.

Балетистът и солист Милен Петров получава от заплата 250 евро. „Ако не може да се поддържа нормално професионално изкуство в България, да ни разпуснат и това е. Ще станем като цирковете от едно време”, каза той. Той е завършил Балетното училище, където се е обучавал 9 години, а след това сам е трупал опит през годините. „Работил съм в „Арабеск”, гостувал съм във всички големи национални театри – в Русе, Националната опера в София. Сега работя в Бургас. Положението в цялата страна не е добро и даже прогресивно расте надолу. Колкото по-далеч от столицата, толкова по-малко средства има”, обясни Милен.

Той е работил и в чужбина и казва, че през месец го обмисля пак да замине. „Винаги мога да отида там, но за мен е важно да развиваш културата, към която принадлежиш. Мога да отида във Франция или в Англия, да се представям и да подражавам на французи или англичани. Въпреки това мисля, че ние притежаваме нещо, което на мен лично ми е по-интересно и то ще представлява по-голям интерес в бъдеще. Искам да остана тук, намирам супер много талант и потенциал в българските младежи. Дори и в малките деца”, допълни той.

Според него  младите хора се интересуват все повече от това изкуство. Той каза, че му прави впечатление, че преди 10 години не е имало нито едно момче в балетното училище, а в момента те са много. „Появяват се все повече талантливи деца, поне в моето изкуство балета. В музиката също не са спирали да се появяват и да взимат награди. В положението, в което сме в момента, тези деца няма да имат мотивация да продължават да се развиват в България. При тази ситуация те ще останат единствено, ако родителите им се погрижат те да работят тази работа”, каза Милен.