Кирил Киров е на 82 години и е трето поколение пчелар. Въпреки възрастта си той е жизнен и деен, защото още работи любимия си занаят от вече 50 години. Кирил има около 100 кошера край с. Кошарица и край Слънчев бряг, където се намира и музеят му. Целта му е да популяризира българския мед не само сред българите, но и сред чужденците. „Имам помощници, посрещам много туристи и се радвам на живота”, обясни той пред Gramofona.com.

Кирил произвежда мед от липа, акация, кориандър, липова мана, магарешки бодил и букет. „Запалих се още от дядо ми и от баща ми. Моята професия е учител, бях на стопанска работа. Преди около 50 години без да исках се запалих. Нещо у мен ми подсказа, че трябва да продължа семейния занаят. Започнах с кошер на дядо ми, който е в музея и вече съм утвърден пчелар”, разказа пчеларят. Синът му, въпреки че има различна професия от пчеларството, също започва да навлиза и в този занаят.

Неговият ден започва и свършва с мед, по една супена лъжица за закуска и вечеря. Той няма любим вид, просто взима от буркана, който му падне. „В Несебър има едно специално заведение, където на бара има мед и прополис. Сервитьорите там знаят, като отида ми слагат в капучиното една лъжичка мед и 20 капки прополис. Това е моето ежедневие”, обясни Кирил.

Според него най-здравословен е чистият мед и този от букет, който събира всички билки. За дихателния тракт е добре да се взема мед от липа, за възрастни хора и деца – мед от акация, за имунна система – манов мед, за мъжка сила – мед от магарешки бодил. Той обясни, че напоследък се търси най-много мед от магарешки бодил и мановият мед, който е изключително полезен за имунната система, защото съдържа много минерали. „Прополисът и пчелния прашец също се търсят много, също като средство за подобряване на имунната система. Има една стара приказка „За всяка болка си има и билка” и „В която къща има мед, там лекар не влиза”, допълни пчеларят.

На Есенното изложение на Флората, Кирил представя от всички видове мед, които произвежда. Сред тях са мед от акация, магарешки бодил, прополис, мед с ядки и дори мед с ягоди. Това, което предстои за стария пчелар е популяризиране на българския мед в Брюксел, където с  група от 13 български пчелари, като 6 от Бургаска област, заминават за изложение на пчелни продукти.

Според Кирил няма ли пчели, ще изчезне и животът на планетата. „За мен пчелите са здраве, благоденствие и жажда за живот. Често ме питат дали съм богат човек, аз им отговарям: Да, богат съм на приятели от цял свят, контактувам с много хора и се раздавам за популяризиране на пчеларството”, обясни Кирил Киров.