С лов на пъдпъдъци сдружение “Аполония”, което обединява ловните дружинки от Созопол и Равадиново, откри ловния сезон за пернат дивеч. Освен пъдпъдъци се отстрелват още гургулици, гривеци и бекасини, а като най- емоционален ловците определят лова на бекаси, чиято цена достига до 25 евро за екземпляр. Първият ловен ден беше отчетен като успешен. Слуката беше добра и бяха отстреляни седем пъдпъдъка. В района пъдпъдъците идват по-късно, някъде септември, октомври, когато се отстрелват много повече екземпляри. По традиция откриването на ловния сезон завърши с курбан за слука.
Ловът се превръща във все по-популярно хоби и спорт у нас. Първоначалната инвестиция съвсем не е малка, обясняват запалените ловци. Една добра пушка е в порядъка на 1000 лв., още толкова ще ви трябва и за добра екипировка.Добрият ловец има и добро куче.За лова на пернати е задължително и породисто куче- английски сетер, бретон шпаньола, и черешката на тортата- пойнтер.
Задължително е спазването на установените норми за отстрел от един ловец за един ловен излет, съгласно Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча. Разрешен е лова на пъдпъдъци до 15 бр., на гривяк, гълъби, гургулица, гугутка – до 10 бр., на горски бекас и
обикновена бекасина – до 10 бр.Забранява се използването на електрически звуковъзпроизвеждащи устройства, живи птици за примамка, ловни соколи и други грабливи птици, независимо от вида и произхода им, както и ловни хрътки и други забранени средства и методи за ловуване. Тази забрана се налага съгласно приложение 4 на Бернската Конвенция за опазване на европейската флора, фауна и природните местообитания.
Все повече чужденци идват у нас да се сдобият с ловен трофей и да се заредят от българската природа.” Да ловуват тук идват ловци от цял свят, най-вече от Франция, Италия, Кипър и Гърция”- заяви Петър Кондов, председател на ловно сдружение Аполония”. Важна част от дейността на сдружението е развитието на ловния туризъм, грижата и опазването на красивите животни, а и на самата природа. Сдружението получава подкрепа в своите дейности от община Созопол, за да се развива ловния туризъм.
В началото на октомври се открива и сезона за едър дивеч. От Регионалната дирекция по горите отчетоха, че през изминалата година, 232-ма български и 169 чужди ловци са пожелали да ловуват едър дивеч в Бургаска област. Общият брой на ловците в областта е над 9000, които са обединени в 13 ловни сдружения.
Източник: http://www.sozopol.bg