3D принтер и скенер са новите придобивки на Бургаската библиотека. По този начин модерното пространство ще влезе в традиционната библиотека. Само на три места в страната (Бургас, Казанлък и Радомир) ще бъдат поставени такива MakerSpace пространства. „Целта е да се насърчат и развият иновациите. Да се даде равен шанс за всички млади хора, които се интересуват от тях, но поради някакви причини нямат достъп”, обясни Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България”.
MakerSpase пространствата представляват технологични работилници. Те са полезни най-вече за учениците, които биха могли да направят по свой проект макет на сърце, например. Това би улеснило и направило по-интересна учебната програма в училищата. Представители на бизнеса също биха имали полза, правейки рекламни проекти и макети.
„Целта е да модернизираме библиотеката, така че тя да служи на обществото. През 2009 г. в Дания за първи път чух за MakerSpace като начин да върнем читателите в библиотеките и да им съзададем нов имидж. Това пространство работи много добре при тях и събира много хора”, обясни Ани Попова, представител на Българска библиотечно-информационна асоциация.
Директорът на Регионална библиотека „Пейо Яворов” Бургас Мария Бенчева каза, че фокусът ще бъде насочен към младите хора. „Това е начин да ги привлечем и да ги провокираме да се првърнат в творци”, каза тя. Досега в Бургас има и други места,където се предлагат курсове с 3D принтер и скенер, но те са платени и се изисква предварителна заявка. „Възможно е след няколко години всички да имаме в домовете си такава техника, но трябва предварително да се обучим как да работим с нея”, каза Бенчева. Консумативите в библиотеката са безплатни. Необходимо е само читателска карта, за да се използват.
С 3D принтерът и скенера се работи лесно. За тях е необходима специална ABS пластмаса. В Бургаската библиотека може да се „изпекат” изображения в размер 20x20х15 см. При по-големи фигури е възможно да се направят отделни части, които да се залепят след това. „Възможно е да се сканира цял човек, да се направи 3D модел и след това да се изработи в малък вариант като ключодържател”, обясни един от обучителите в Библиотеката.