Почти непознатата у нас в България, квилинг техника (quilling) е станала известна още през Ренесанса, когато монасите използвали парчета от позлатени листове, за да декорират религиозни предмети. По-късно, към 18 - 19 век, това занимание става любимо за английските дами в свободното им време. Те създавали страхотни декорации за мебелите си, чрез quilling.
Квилингът е хартиено изкуство. Тази техника се използва за изработка на картички, картини, фигури, украси и други неща свързани с декорацията. Използват се хартиени ленти с различна ширина и дължина,навиват се и се слепват за създаване на декоративни конструкции.
Хартията се навива около квилинг игла или клечка за зъби, за да приеме основната форма на навито кръгче, което се оформя допълнително в зависимост от изработвания детайл.
Чрез различните хартиени форми и начини на слепване се получават цветя, листа, декоративни модели.
За по-голяма
прецизност можем да използваме линия за измерване, с помоща на която е по-лесно да се правят еднакви окръжности.
Други важни инструменти са: квилинг гребен, уред да къдрене, уред под формата на валяк, с който се прави релеф.
Също така има бордюрни пънчове, които служат за оформяне бордюра на картичките и ембос пънчове или т.н. пънчове за релеф.
С квилинг може да се направи почти всичко – картичка, обеци, медальон, гривна, букет цветя, кошничка за бонбони, кутийки за дребни подаръци и много други.
Квилингът намира приложение за декориране на дамски чанти, картини и рамки, кутии, дори мебели.
А днес, поради нарастващия интерес към изработката на картички, албуми и други неща от хартия.
Квилингът се разпространява все повече, като преминава през много трансформации и техниката, стиловете и материалите се променят с годините.
Вече съществува дори 3D – квилинг.
Снимки: Pinterest