Националният отбор на Англия изстрада своето класиране за финала на Евро 2020. „Трите лъва“ победиха Дания с 2:1 след продължения. Редовното време на "Уембли" завърши при 1:1. В битката за трофея на 11 юли, неделя, играчите на Гарет Саутгейт ще срещнат Италия, който отстрани Испания на полуфиналите.

Зрителите на изключително интригуващия сблъсък станаха свидетели на пълен обрат, гол от фаул, автогол и дузпа с добавка след това. Попаденията бяха реализирани от Микел Дамсгард и Хари Кейн, а Симон Кяер отбеляза в собствената си врата за 1:1.

Датчаните успяха да противодействат до около 60-ата минута, след което английският тим тотално доминираше на терена, опитвайки да преодолее гъстата защита на „червения динамит“.

Това се случи едва в първото продължение на мача, когато главният съдия с помощта на системата за видеоповторение (ВАР) посочи бялата точка за нарушение срещу Рахийм Стърлинг.

Забележително присъствие имаше в ложите на съоръжението в Лондон. Срещата на живо изгледаха Принц Уилям, британският министър-председател Борис Джонсън, неговата половинка, Фредерик - престолонаследник на Дания, съпругата му Мери и синът им принц Кристиан.

Първият точен удар в очертанията на вратата на Дания дойде в 13-ата минута след изстрел на Рахийм Стърлинг, но не успя да затрудни по никакъв начин вратаря Каспер Шмайхел, който улови топката сигурно.

В 16-ата минута защитата на "трите лъва" загуби топката, тя попадна в Пиер-Емил Хойберг, който стреля по земя отдалеч, но ударът беше слаб.

Дания откри резултата с 1:0 в 30-ата минута на мача. Микел Дамсгард изпълни пряк свободен удар по блестящ начин, като топката влезе буквално под напречната греда на вратата, пазена от Джордан Пикфорд. Попадението бе първо в мрежата на "трите лъва" от месец март насам, завършвайки серия от 691 минути без допуснат гол.

В 38-ата минура Каспер Шмайхел спаси вратата си след удар отблизо на Рахийм Стърлинг.

Играчите на Гарет Саутгейт се върнаха бързо в мача за 1:1, още преди почивката. В 39-ата минута Англия отговори на удара след чудесна атака по десния фланг. Хари Кейн подаде на Букайо Сака, който напредна бързо, за да центрира остро в наказателното поле към Рахийм Стърлинг.

Атакуващият играч на Манчестър Сити от непосредствена близост щеше да засече топката, но тя се отби в крака на капитана на датчаните Симон Каяер и влезе в мрежата. Това бе и 11-ият автогол от началото на Евро 2020.

Малко след подновяването на играта за второто полувреме вратарят на Англия Джордан Пикфорд трябваше да спасява мрежата си след удар на Каспер Долберг, но в последствие страничният съдия вдигна флага за засада.

В 55-ата минута Каспер Шмайхел с чудесно разтягане спаси вратата на Дания след удар с глава на Хари Магуайър. Около 10 минути по-късно Мейсън Маунт също стреля, но стражът на "червения динамит" отново беше на мястото си.

По този начин продължи срещата, в опит англичаните да стигнат до вратата на съперника, а датчаните да се отбраняват с всички сили. Всичко това вкара мача в продължения след 1:1 в редовното време.

В 93-ата минута Каспер Шмайхел спаси след диагонален удар по земя на Хари Кейн. Малко след това и Фил Фодън изпробва светкавичните реакции на страна на "червените".

В 102-ата минута ВАР се намеси, след като се наложи да бъде преразгледана ситуация в наказателното поле на Дания след леко съприкосновение на Матиас Йенсен с Рахийм Стърлинг. В 104-ата минута Каспер Шмайхел спаси удара от дузпа на Хари Кейн, но при добавката капитанът на Англия беше точен за 2:1.

До края на срещата „червеният динамит“ така и не успя да намери мрежата на Джордан Пикфорд, а това след последния съдийски сигнал накара феновете на „Уембли“ да пеят познатият рефрен, който гласи, че футболът се е завърнал у дома, визирайки Англия, където е създадена великата игра.

Стартови състави:

Англия: Джордан Пикфорд, Кайл Уокър, Джон Стоунс, Хари Магуайър, Люк Шоу, Калвин Филипс, Деклан Райс, Букайо Сака, Мейсън Маунт, Рахийм Стърлинг, Хари Кейн

Селекционер: Гарет Саутгейт

Дания: Каспер Шмайхел, Яник Вестергаард, Симон Кяер, Андреас Кристенсен, Йоаким Мееле, Томас Дилейни, Пиер-Емил Хойберг, Йенс Ларсен, Микел Дамсгард, Каспер Долберг, Мартин Брайтуайт

Селекционер: Каспер Хюлманд