За първи път в историята на бургаската водна топка два отбора от морския град се класираха в призовата тройка на България. Направиха го утвърдилият се сред водещите български клубове и с огромен принос за развитието на съвременното ватерполо в града „Черноморец” и възроденият преди повече от три години най-стар бургаски клуб „Нептун”. Техните отбори се класираха съответно на второ и трето място при U15, като и двата клуба споделиха взаимно радостта си от успеха.

Във финалния турнир за юноши до 15 г., провел се във Варна, ватерполистите на „Черноморец” спечелиха вицешампионската титла, а съгражданите им от „Нептун” се окичиха с бронза.

Макар и с четирима болни в състава си, на басейна в комплекс „Приморски” отборът на „Черноморец” стартира с убедителна победа над варненския „Комодор” – 12:8. Във втория мач срещу „Черно море” бургазлии започнаха ударно, поведоха със 7:2, на полувремето се оттеглиха при 10:6, решавайки че всичко в мача е решено. След почивката „моряците” обърнаха резултата, спечелиха с 13:12 и отдалечиха отбора ни от медалите.

За щастие „Черноморец” беше „върнат” в турнира от „Комодор”, който спечели варненското дерби с „Черно море” с 15:11. Така пред момчетата на Петър Йонов се откри възможност да атакуват златото.

В най-важния двубой от финалите обаче бургаските ватерполисти бяха ощетени от съдиите, ръководили мача. При 6:6 в четвъртата част играта напусна един от основните състезатели на „Черноморец” -  Александър Китенов. Титулярът беше ударен с крак над водата и изваден принудително заради последвалото кръвотечение. В същото време извършителят на тежкото нарушение беше омилостивен от реферите, които не санкционираха непозволеното действие. „КПС Варна” спечели последната част с 2:0, а с това и мача с 8:6 /2:3, 2:1, 2:2, 2:0/. Така за пореден път ставаме свидетели на различен критерий в съдийството. Само преди седмица на финалите при U17 наш състезател беше изгонен за реплика към рефер, съобщават от бургаския клуб.

До края на финалите „Черноморец” записа победи, които бяха решаващи за среброто. Отборът надделя с 11:7 в мача срещу „Ботев”, а с успеха в бургаското дерби – 18:10 заслужи вицешампионската титла.

Отборът на „Нептун” триумфира с бронзовите медали. Момчетата на треньорите Антон Панговски и Валентин Мартинов победиха „Комодор” с 8:6 и разбиха „Черно море” с 18:10, отстъпиха пред шампиона „КПС Варна” с 8:16 и от „Ботев” с 8:10.

За СКВТ „Черноморец”, който за 12-те години съществуване има зад гърба си над 45 отличия само от държавни първенства, това е пети комплект медали от настоящата кампания във водната топка. По-рано вицешампионски титли за клуба за сезон 2019/2020 извоюваха отборът жени, девойки младша U17, юноши младша възраст U17 и юноши старша U19.

Към среброто „Черноморец” U15 прибави и два индивидуални приза. За MVP на турнира бе обявен Мартин Янков, а за „Най-добър вратар” – Диян Матаров.

Резултати от мачовете на двата бургаски отбора: „Черноморец: „Черноморец” – „Комодор” 12:8; „Черноморец” – „Черно море” 12:13; „КПС Варна” – „Черноморец” 8:6; „Ботев” – „Черноморец” 7:11; „Нептун” – „Черноморец” 5:8; „Нептун” – „КПС Варна” 8:16; „Нептун” – „Комодор” 8:6; „Нептун” – „Ботев” 8:10; „Нептун” – „Черно море” 18:10.

Крайно класиране: 1. КПС Варна 15 т.; 2. Черноморец 9 т.; 3. Нептун – 6 т.; 4. Комодор 6 т.; 5. Черно море 6 т.; 6. Ботев 3 т.

Снимки: Евгени Цеков