България триумфира на Балканските игри по естетическа групова гимнастика, които се проведоха в бургаската зала „Младост“.

Страната ни се представи с два отбора при жените, ръководени от треньорката Кристина Ташева. Първият спечели шампионската титла, а вторият се окичи със сребърните медали.

Златни медалистки станаха състезателките от първия отбор Сияна Табакова, Карина Нейкова, Дария Капсъзова, Яна Стайкова, Мария Мехлемова, Християна Ковачева, Виктория Берова и Сибила Кърпачева, които спечелиха състезанието със сбор от 58.300 точки.

Втората ни формация в състав Дария Войнова, Никол Златкова, Кристиaна Дойчева, Мария Стаменова, Никол Ангелова, Анжелика Казакова, Рая Сръндева и Катрин Тасева събра общо 55.250 точки.

Третото място на почетната стълбичка зае тимът на „Афродита“ от Гърция с 32.150 точки.

Общо 62 отбора от осем държави в различни възрастови групи участваха в състезанието. България спечели още няколко медала и при децата.

Освен петте балкански страни – Гърция, Турция, Сърбия, Румъния и България, в надпреварата бяха допуснати и държави извън Балканите – Молдова, Украйна и Египет.

Сред организаторите на Игрите са Международната федерация по естетическа групова гимнастика (IFAGG) и Българската федерация (BFAGG).