Шестима българи в пет дисциплини ще се състезават в осмия ден на олимпийските игри. Лека атлетика, бадминтон и бокс са спортовете, в които ще има българско участие.

Първа на спортните арени в Рио ще излезе спортист номер 1 на България за 2015 г. Габриела Петрова. Тя стартира квалификациите на троен скок в 15:40 часа. Ако успее да се нареди сред първите 12, българката ще се класира за финала в дисциплината, който е в понеделник от 2:55 часа.

През 2015 г. Петрова направи голям скок и в един момент дори беше считана за претендентка за олимпийски медал. Тя спечели сребърен медал от европейското първенство, а след това остана на крачка от бронза на световното в Пекин, където се нареди четвърта.

В началото на годината обаче тя беше наказана за употреба на мелдоний. Впоследствие наказанието й беше отменено и лекоатлетиката се завърна на пистата, но формата й в Рио остава под въпрос.

"Нещата си оказаха доста голямо влияние, но още малко време и това нещо напълно ще го преодолея. Отивам в Рио да дам всичко от себе си, да реализирам това, за което съм подготвена, и дай Боже да зарадвам всички", каза Петрова при заминаването си за Бразилия.

В 18:00 часа на ринга ще се качи последният български представител в бокса - Даниел Асенов. Eвропейският шампион в категория до 52 кг ще се изправи срещу аржентинеца Фернандо Даниел Мартинес в двубой от 1/16-финалите.

Надеждите на българските боксьори бяха големи преди игрите, но активът им до момента е само една победа и две загуби. Симеон Чамов изигра две срещи при 69-килограмовите, а световната шампионка Станимира Петрова си тръгна още след първия си мач категория до 52 кг.

Останалите състезания с българско участие са във вечерната сесия. В 2:30 часа Габриела и Стефани Стоеви ще изиграят последния си двубой в турнира по бадминтон. Българките се изправят срещу германките Йохана Голишевски и Карла Нелте.

Двете двойки загубиха шансове да продължат напред, след като записаха по две загуби в тежката група D, от която напред продължават световните номер 2 Юантин Тан и Ян Ю от Китай и деветите в ранглистата Йе На Чан от Южна Корея.

В 3:05 часа започва участието в турнира по бадминтон наЛинда Зечири. Tя ще срещне в първия си двубой швейцарката Сабрина Жаке.

Третата състезателка в тази група D e Кърсти Гилмор от Великобритания, срещу която българката ще играе в понеделник от 1:30 часа.

Последна от българите в осмия ден ще излезе Ивет Лалова. Най-добрата българска спринтьорка ще застане на старт за полуфиналите на 100 метра свободен стил. Тя попадна в третата серия, която започва в 3:14 часа българско време.

Източник: dnevnik.bg

Снимка: offnews.bg