Зеленчукопроизводителите и овощарите ще бъдат специално подпомогнати и административно, и финансово. Това обеща в Бургас зам.-министърът на земеделието Бюрхан Абазов. Той и екипът му представиха новите критерии и условия при кандидатстване за финансиране от следващия програмен период.

До момента основните средства са отивали при зърнопроизводителите. От европейските пари са успели да се възползват най-вече хората с големи обработваеми площи. Това е довело до дисбаланс и недостатъчно финансиране на по-малките стопанства, които обаче са с по-интензивно производство, уточни Бюрхан Абазов.

Земеделието ще продължи да е приоритетно за Европейския съюз, но акцентът вече ще се поставя върху по-уязвимите отрасли. След туризма и услигите, земеделието се нарежда на трето място като източник на препитание в Бургаска

област.

1,7 млн. дка са обработваемите площи в региона, съобщи началникът на Областна дирекция „Земеделие” в Бургас Лидия Станкова. 1,1 млн. от тях са засети с есенни култури.

Трайните насаждения като лозята са на площт от 90 хил. дка. За 12 години тютюнопроизводството в региона се е свило четири пъти. Докато през 2002 год. са били засадени 12 хил. дка с ориенталски тютюн, то в момента се обработват едва 3 хил. дка, сочат данните на Областна дирекция „Земеделие”. При животновъдите в Бургаско, основният дял се пада на овцевъдството.

200 000 са овцете, които се отглеждат в региона. Броят на говедата е 30 хил., а на козите 23 хил. Бургаска област се смята като проблемна заради заразата от шап, уточни Лидия Станкова. Тя припомни, че в рамките на три години на два пъти в региона бяха локализирани огнища на болестта. Това доведе до масовото унищожаване на животни, а производителите претърпяха големи загуби.