Парламентът не е одитен орган, за да прави ревизии, аргументира се Йордан Цонев

С пълно единодушие и 214 гласа "за" парламентарните сили гласуваха за създаването на комисия за проверка на управлението на Бойко Борисов.

Точката по предложение на Мая Манолова бе подкрепена от всички парламентарни групи, вкл. ГЕРБ-СДС, без нито един глас против или въздържали се.

Преди гласуването групите декларираха, че подкрепят създаването на комисия, но предложиха свои варианти за корекции и допълнения. Така например, по идея на Йордан Цонев от ДПС, комисията няма да е за „ревизия“, а за „проверка“ на управлението на Бойко Борисов. Парламентът не е одитен орган, за да прави ревизии, аргументира се Цонев.

Цонев предложи, а залата подкрепи, комисията да не проверява пенсионните дружества, тъй като те са частни компании, някои от които с чуждестранни инвеститори. Това, според депутата от ДПС, би дало лош знак на инвеститорите, а освен това НС няма право да проверява частни дружества.

Демонстрирайки липса на страх от проверката на комисията, от ГЕРБ-СДС декларираха, че не само ще подкрепят създаването ѝ, но и предлагат тя да „рови“ за злоупотреби, не четири, а 10 години назад. ГЕРБ припомниха, че този период би обхванал и кабинетът на Пламен Орешарски, както и коалицията им с Реформаторския блок. Предложението за 10-годишния период обаче бе отхвърлено от залата.

Отхвърлено бе и предложение на Корнелия Нинова (БСП) комисията да наложи и мораториум върху всички решения на правителството в оставка за отдаване на концесии, продажба на болници и назначение в държавната администрация, регулаторните органи органи и предприятия с над 50% държавно участие. Предложението на левицата бе отхвърлено със 105 гласа "за" и 107 "въздържал се".

 Изходът от този вот предизвика емоционална реакция на Нинова, която веднага се втурна към трибуната да обяви, че „еуфорията от голям анти-ГЕРБ фронт започва да се спихва. Новите партии не пожелаха ревизия за последните 10 години. Същите тези партии не подкрепиха предложението за мораториум".

"Защо бе, колеги?“, попита Нинова. А при одобрителните възгласи на ГЕРБ в залата, тя се обърна към тях с думите: "Вие няма за какво да се радвате, вие си отивате."

Тъй като няколко парламентарни групи предлагаха в обхвата на проверката на комисията да се добавят нови и нови дружества, в крайна сметка бе гласувано предложение на Татяна Дончева те да не бъдат изброявани поименно, а да се сложи фразата „като например“. Така впоследствие депутатите ще имат свобода за добавяне на нови обекти за проверка.

Източник и снимка: Offnews.bg