„Турското министерство на околната среда също е против изграждането на ТЕЦ в района на гр. Инеада. Категорично мога да кажа, че този проект в момента не е на дневен ред”, заяви в Бургас кметът на турския град Тахир Ъшък. По думите му обаче става ясно, че проектът само е замразен, защото инвеститорът не е подготвил всички документи и след половин година отново ще е актуален.  

Тахир Ъшък пристигна в Бургас заедно с други турски кметове за участие в кръгла маса по проблема. Форумът се организира от бургаските депутати от ГЕРБ. В него се включиха кметовете на черноморските общини в областта, народни представители и членове на неправителствени организации.

„Едно от основните ни притеснения е, че до момента нямаме информация какво точно ще се строи. В неизвестност сме за точните намерения на турската страна”, обобщи народният представител Димитър Бойчев. Зам.

министърът по околната среда и водите Ивелина Василева допълни, че официален отговор от ресорното турско министерство все още няма. Българското ековедомство е изпратило официално запитване за инвеститорските намерения в региона. България настоява също така да се включи в изготвянето на доклада за Оценка на въздействието върху околната среда. До момента обаче имаме само устни отговори, призна зам. министър Василева.

Турските кметове уточниха, че в момента в страната им се обсъжда единствено проектът за ТЕЦ. „Изграждането на АЕЦ е в правомощията на правителството и ние не можем да изразим мнение по него”, коментира градоначалникът на Демиркьой Мухлис Явуз.

Контролен пропускателен пункт да улесни преминаването на живеещите на българо-турската граница са обсъдили областните управители на Бургас и Кръкларели, стана ясно още на форума. Идеята е КПП-то да бъде в района на Резово.