Руският министър на енергетиката Александър Новак ще обсъди с българския си колега Теменужка Петкова, участието на България в продължението на газопровода „Турски поток” на територията на Европа. Срещата между двамата е насрочена за днес. „Естествено ние ще обсъдим това, защото ще ни повдигнат този въпрос”, коментира Новак пред Риа новости.  

Проектът „Турски поток” предвижда строителствяото на газопровод с мощност 63 милиарда кубически метра газ годишно от Русия за Турция през Черно море. Дължината на газопровода е 1100 км. и ще бъде разделен на 4 сегмента . Предполага се, че на границата между Турция и Гърция ще бъде създаден газов хъб, а страните от ЕС ще трябва самостоятелно да реализират газотранспортните мощности на своя територия.

По-рано днес Русия и Гърция подписаха двустранен меморандум за сътрудничество за строителството на продължението на газопровода „Турски поток“ на територията на Гърция.

Предвижда се изграждането на гръцкото продължение на газопровода ще започне през 2016 и и да приключи през 2019 година.

Мощността на продължението на газопровода в Гърция ще е 47 милиарда кубически метра. Съучредител на съвместната компания за строителството на участъка ще стане ВЕБ-Капитал. Стойността на гръцката част от газопровода ще е 2 милиарда долара.