В отсъствието на финансовия министър Владислав Горанов парламентът прие на първо четене намаляване на ставката на данъка върху добавената стойност (ДДС) за заведенията за хранене и за книгите от 20 на 9 % от 1 юли т.г. до края на 2021 г. За гласуваха 107 народни представители от ГЕРБ и "Обединени патриоти", един бе против, а 68 от БСП и ДПС се въздържаха.

Според един от вносителите от ГЕРБ, Красимир Ципов, решението е политическо и временно въпреки експертното становище на Министерството на финансите против намаляването на ставката.

От БСП на няколко пъти призоваха Владислав Горанов да бъде поканен в парламента, а председателят му Цвета Караянчева каза, че не може да присъства заради предварително поети ангажименти.

В защита на намаляването на ставката на ДДС се изказа Александър Иванов от ГЕРБ, който обяви, че мярката с намаляване на ставката е временна, но има и друга - вдигане на осигуровките на работещите в сектора, за да бъдат защитени те. Предложението е минималният осигурителен праг да е 800 лв.

Основният спор бе между управляващите и БСП - дали като временна мярката ще сработи или не, дали цените ще останат същите или не. Според лидера на социалистите Корнелия Нинова начинът, по който се държат хората от ГЕРБ по отношение на ДДС, показва, че бламират премиера.

Проектът на ДПС за намаляване на ДДС за места за настаняване и за храни и фармацевтични продукти за деца също от 20 на 9 % бе отхвърлен на първо четене, но депутатът Йордан Цонев обяви, че ще има прецизиране на предложенията, касаещи храни и фармацевтични продукти за деца, и настоя за подкрепа за второ четене. Той обеща подкрепа на ГЕРБ за техния законопроект при окончателното гласуване.

Според Цонев България не може да бъде единствената страна в Европа с недиференцирана ставка на ДДС.

Останалите законопроекти - на ВМРО и на НФСБ, които също предвиждаха намаляването на ставката за заведенията, на БСП - за по-нисък ДДС за храни и лекарства, както и на "Воля" - за фитнес центровете и спортните зали, бяха отхвърлени.

Източник: Dnevnik.bg