Народното събрание на Р България и Институтът за икономическа политика организираха с помощта на Посолството на САЩ в България международна конференция „Ролите на лобистите”, в която взеха участие и сдруженията и фондациите от Коалиция за устойчиво развитие.
„Все още не сме готови за цялостен закон за лобизма, ще се спрем по-скоро на европейската практика със създаването на публични регистри, заяви при откриването на форума председателят на парламента Цецка Цачева. Според нея на първо време има нужда от два публични регистъра на сайта на Народното събрание, в които да са видими организациите за натиск, депутатите и сферата на техните интереси - в какви комисии участват, какви текстове предлагат. Тази практика най-много се доближава до опита на Германия, където всяка година Будестагът прави публичен регистър на лобистите, които изразяват позиции по определени законопроекти. "По-късно ще се наложи да се променят както действащи закони, така и етичните правила за работата на депутатите", завърши Цецка Цачева.
Посланикът на САЩ Джеймс Уорлик приветства участниците в конференцията, като разказа, че преди да стане конгресмен, е работил като лобист в частна фондация за събиране на средства за Филипините и Тайланд с цел да привлече повече средства от американското правителство. "Не мислех за себе си като за търговец на влияние, а като за просветител. Лобистите само предоставят информация на законодателите. Въпросът не е дали лобизмът да се случва или не, а как да се случва и по какъв начин да се контролира. Лобистите трябва да бъдат регистрирани, както и членовете на Конгреса трябва да бъдат прозрачни - какъв е дневният им график, с представители на кои компании се срещат и за какво",
каза посланикът на САЩ в България.
Д-р Иванка Петкова, председател на Института за икономическа политика, привества участниците във форума и представи на присъстващите ретроспекция за дългодишните усилия на института за привличането на международни експерти, подпомагащи регламентирането за лобизма в страната ни.
В първия панел на конференцията лектор беше доц. д-р Ивка Цакова от катедра „Политология”, факултет „Международна икономика и политика” при Университет за национално и световно стопанство по тема „Ролята на лобистите в демократичния политически процес”. Във втори панел лекция за лобирането в Европейския парламент прочете Кристиян Д. дьо Фульо, председател на Асоциацията на акредитираните лобисти към Европейския парламент в Брюксел. В третия панел доклад на тема „Лобирането в Европейския съюз. Организационна структура, методи и стратегии за ефективно лобиране” прочете проф. Андраш Инотай, генерален директор на Института за световна икономика към Унгарската академия на науките.
Конференцията продължава с доклади на Уенди Ноуз от Люис-Бърк Асошиътс, Вашингтон, и Джули А. Джоли, старши експерт по политиките в здравеопазването, висшето образование и малкия бизнес, Люис-Бърк Асошиътс, Вашингтон, по тема „Отговорно застъпничество. Ролята на лобиста като застъпник за политики от правителствена и лобистка гледна точка”.
Във всяка една от презентациите беше подчертана равнопоставената роля на гражданските организации в световната практика спрямо бизнеса и публичната администрация при формирането на политики и контрола на изпълнението им. На фона на букета от примери в световната регулация на лобизма бяха обсъдени и последствията за обществото ни от тоталната липса на регламенти за лобиската дейност в България.