1873 са малките рибарски корабчета и лодки на територията на Бургаска област. Само в община Поморие те са 258, коментира кметът на морската община Иван Алексиев. Според него именно рибарите, които се занимават с дребномащабен улов се нуждаят от най-голяма помощ и подкрепа. Несебър и Пморие вече са направили съвместна рибарска общност, която е кандидатствала по 21 проекта, които Европейският съюз финансира.
В момента в Бургаска област има три рибарски пристанища. Според Алексиев обаче е необходимо изграждане на още такива пристанища. Нужни са закрити лодкостоянки и разкриването на рибарски борси. Данните бяха съобщени по време на кръглата маса „Рибарска политика 2014 -2020”, която партия ГЕРБ организира. В нея участие взеха народни представители, евродепутатът Мария Габриел, представители на Европейската комисия и кметове от региона.
Според участниците в националния форум, основен акцент в политиката на Европейския съюз трябва да бъдат именно рибарите, заниващи се с дребен улов. Според Мария Габриел трябва да се обърне сериозно внимание на свръх улова. Това ще е и основният приоритет в работата на Европейската комисия, уточни тя.
„Вашият регион е един от малкото в България, който може да служи за пример на добри практики в сферата на рибарството и земеделските политики. Рибарството е многовековен поминък и важен сектор не само за България и Черноморски регион, но и за ЕС като цяло.
Целта на този форум е да представи основните нови моменти и акценти от програмния период 2014-2020 г., които бяха постигнати след месеци на преговори между отделните
институции.
Преди 2 месеца гласувахме и одобрихме нови мерки в политиката за рибарство, чрез които да се борим с проблемите в сектора. Насочили сме усилията си в посока развитие на рибарството по устойчив начин, за да бъде конкурентно-способен бранш.” Заяви още Мария Габриел.
„Устойчивото развитие се основава на три стълба – икономическо развитие,опазване на околната среда и социално развитие. Интегрираното управление на крайбрежните зони (ИУКЗ) изисква информираното участие и сътрудничество на всички заинтересовани страни в дадена крайбрежна зона, при определяне на визията и целите на развитието й. Черноморското крайбрежие се развива благодарение на силните си страни като богато биологично разнообразие и развита мрежа от защитени зони и територии, които са повод за национална гордост”, коментира и бургаският депутат Ивелина Василева.
Според нея, усилията трябва да се насочат към разрешаване на проблемите, свързани с природен парк „Странджа”, община Царево, строителството върху дюни.
„За съжаление, повече от 10 месеца правителството не предприема никакви действия за обявяване на различни зони в България за защитени. Това показва липса на воля и действия на тъмно, които не са от полза за опазването на природните ценности”, заяви още Василева.
Тя коментира, че опазването на Черно море е изправено пред множество предизвикателства като промени в биологичното разнообразие и в климата.
„Ще настояваме правителството да намери гъвкав механизъм за компенсация на рибарите за това, че полагат усилия за опазване на околната среда и видовете”, допълни бургаският депутат.